Bircan:

“Nükleer tüm Trakya'nın sorunudur”

Bircan:

“Nükleer tüm Trakya'nın sorunudur”

30 Ekim 2015 Cuma 07:56
Bircan:
 Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, seçim hükümeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un üçüncü nükleer santralin İğneada'da yapılacağını açıklamasına sert tepki göstererek, “Nükleer yalnızca İğneada'nın, Demirköy'ün, Kırklareli'nin değil, tüm Trakya'nın ve Balkanların sorunudur. İğneada'ya nükleer santral yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

CHP Milletvekili Erdin Bircan yaptığı yazılı açıklamayla, Enerji Bakanı Alaboyun'un üçüncü nükleer santralin İğneada'ya yapılacağı açıklamasını değerlendirdi. Erdin BircanSeçim hükümetinin görevi ülkeyi seçime güvenle götürmektir. Bunu beceremeyen AKP seçim hükümeti üzerine vazife olmayan işlerle uğraşmaktadır” diyerek AKP'yi ve bakanı eleştirdi.

“Bakanın 3'üncü nükleer santral İğneada'ya yapılacak açıklamasını yaptığı gün Trakya master planlarında değişiklik yapılması için de süreç başlatılmıştır. 1/100.000'lik planlarda enerji depolama alanı olarak gösterilen Tekirdağ Marmara Ereğlisi'ni enerji üretim alanına çevirmek için duyuru yapılmıştır” diyen Bircan, Bakanın özellikle plan değişiklik duyurusunun olduğu gün bu açıklamayı yapmasının sebebinin Marmara Ereğlisi'nde yapılmak istenen değişikliğin konuşulmasını, tartışmasını engellemek olduğunun altına çizdi.

CHP'li Erdin Bircan, “1/100.000 ve 1/25.000'lik planlara göre Trakya'da bir nükleer santral yapmak mümkün değildir. Aynı şekilde enerji üretim alanı olmadığı için termik santral de yapılamaz. Marmara Ereğlisi'nde yapmak istedikleri bu planları istedikleri gibi değiştirip Trakya'da bir çok alanın planını enerji üretim alanına çevirmek” diyerek, bakanlığın niyetini ortaya koydu.

“Enerji Bakanına sormak lazım, İğneada için fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Bakan bilmiyor, yanıtını ben vereyim: Hayır! Bakanlık öncelikle 3'üncü nükleer santral için fizibilite çalışması yapmak için bir şirketle anlaşma yapmıştır. Bu şirkete olası sahaları gösterip, onlardan gelecek rapora göre bir plan yapacaktır. Bu şirkete daha saha gösterilmemiştir” diyen Bircan, ne pahasına olursa olsun İğneada'ya bir nükleer santral yapılmasına engel olacaklarını ifade etti.

Trakya'nın en büyük sorununu Ergene olduğunu da altını çizen Bircan, “Biz doğayı yok edenlerle mücadele için çalışıyoruz. Ergene felaketi ortadayken, yeni doğa katliamlarına asla ve asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Son Güncelleme: 31.10.2015 08:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol