Bircan, Yayla’daki tarihi kalenin tahribatını sordu

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise verdiği soru önergesi verdi

Bircan, Yayla’daki tarihi kalenin tahribatını sordu

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise verdiği soru önergesi verdi

20 Nisan 2016 Çarşamba 09:10
Bircan, Yayla’daki tarihi kalenin tahribatını sordu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Yayla’daki tarihi kale kalıntılarının tahribatı hakkında soru önergesi verdi. Bircan’ın, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise verdiği soru önergesi şöyle:

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2012’e tescillenen ve etrafı sit alanı ilan edilen Keşan İlçesinin Yayla Köyündeki tarihi kale kalıntıları bakımsızlıktan, definecilerin tahribatı ve Ege denizinin aşındırması nedenleriyle yıkılma tehlikesi geçirmektedir. Bizans’tan kalan kalenin duvarlarını yıkan, diplerini kazan defineciler kalıntıların yok olmasındaki en büyük nedendir.

Köylülerin şikayeti üzerine Edirne Müzesi ve Koruma Kurulu’nun hazırladığı raporla da yaşanan tahribat gözler önüne serilmiştir.

Kâğıt üzerinde koruma altına görünen tarihi kale için bekçi konulmaması ve koruma bandı çekilmemesi nedeniyle tahribat devam etmiştir.

Buna göre,

1-            2012’de koruma kurulu tarafından tescillenen ve sit alanı ilan edilen kale için neden güvenlik tedbirleri uygulanmamıştır?

2-            Koruma kurulu tarafından tescillendiği ve sit alanı ilan edildiği halde kalenin korunmaması nedeniyle idari bir soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa kim ya da kimlere bu soruşturma açılmıştır? Ne ceza verilmiştir? Açılmadıysa, neden açılmamıştır? Söz konusu bu önerge sonrasında bir soruşturma açmayı düşünmekte misiniz?

3-            Kalenin defineciler nedeniyle tahrip edilmesinin önüne geçecek önlemleri almayı düşünmekte misiniz?

4-            Kalenin deniz ve doğa şartları nedeniyle uğradığı deformasyonun önlenmesi için bir önlem almayı düşünmekte misiniz?

5-            Tarihi kale kalıntılarının korunmasını sağlamak için bir çalışma yapılacak mıdır?”

Son Güncelleme: 21.04.2016 09:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol