‘Bocuk Gecesi’ Keşan’a ait tescilli bir değerdir

Çamlıca Bocuk Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Bocuk Gecesi’nin başka yerlerde yapılmasının Keşan marka değerlerine zarar verdiklerini belirtti.

‘Bocuk Gecesi’ Keşan’a ait tescilli bir değerdir

Çamlıca Bocuk Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Bocuk Gecesi’nin başka yerlerde yapılmasının Keşan marka değerlerine zarar verdiklerini belirtti.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Ocak 2019 Salı 10:13
‘Bocuk Gecesi’ Keşan’a ait tescilli bir değerdir

HABER MERKEZİ

“BOCUK GECESİ, ÇAMLICA KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR”

Bocuk Komitesi yaptığı açıklamada: “Bocuk Gecesi ritüeli Keşan’ın Çamlıca köyünde geleneğin özünü koruyarak yüzlerce yıldır sürdürülen bir gelenektir. 2004 yılından bu yana da yöreye gelen yerli yabancı turistlerin katılımıyla kendiliğinden bir etkinlik organizasyonu şeklini almıştır. 2012 yılında marka tescili alınmış olup, ‘Bocuk Gecesi İsmi altında etkinlik ve organizasyonla ilgili tüm hakları Çamlıca köy tüzel kişiliği tarafından koruma altına alınmıştır.’ Bir balkan geleneği vurgusu yapılmış ancak Çamlıca hariç Trakya bölge genelinde yakın zamanda sürdürülebilir bir değeri kalmamış, unutulmuştur. Çamlıca’da ise kültür verilerini kaybetmeden günümüze taşınmış; marka tescili alınıp bölgeye ait bir kültür varlığı olarak telif haklarıyla koruma altına alınarak marka değeri kazanmıştır,” dedi.

“BOCUK BİR KÜLTÜR VARLIĞIDIR, KÜLTÜREL BİR DEĞERDİR”

Bocuk Gecesi organizasyonunun başka yerlerde yapılmasının kasıtlı olarak bir algı, insanlarda kafa karışlıklığı yaratmak istediklerini belirten Bocuk Komitesi şunları belirtti: “Çamlıca köyü son yıllarda Bocuk Gecesi'nde binlerce ziyaretçi ağırlayınca, farklı çevreler bunu maalesef ticari ve turistik bir hizmete dönüştürme yarışına girmiştir. Yakın zamanda bazı kurum ve kuruluşların, Bocuk Gecesi’ni ve Çamlıca’ya ait ritüelleri ve bugüne kadar büyük çabalarla oluşturulmuş konseptiyle farklı bölgelere yayma gayreti içinde olduklarını da görüyoruz. Son olarak Edirne merkezde tarihi bir köşk kullanılarak, üstelik ilgili kurumlardan hiçbir izin alınmadan, resmi kurumların da desteklemediği ve bilgileri haricinde bir Bocuk Gecesi organizasyonu tertip edilmiş ve sözcüleri olan bir haber ajansının mensubu tarafından  ‘Edirne’de Bocuk Gecesi Kutlandı’ haber başlığıyla basın kanallarına servis edilmiştir. Bu haber başlığıyla, 26 Ocak tarihinde kendi bölgesinde düzenlenecek olan Bocuk Gecesi organizasyonunun kasıtlı olarak bir algı, insanlarda kafa karışlıklığı yaratmak, ilgiyi Edirne merkeze ve elbetteki kendi yürüttükleri faaliyete çekmek için yapıldığı aşikârdır. Öncelikle, Bocuk bir organizasyon değildir, bocuk bir kültür varlığıdır, kültürel bir değerdir. Konsepti de zaman içinde Çamlıca’da kendiliğinden oluşup günümüze büyük emeklerle taşınmıştır. Edirne bölgesine ait parlatılması gereken nice kültürel değer varken, hazır konsepti kopyalamak ve telif haklarıyla koruma altına alınmış bir değeri orada yaşatmaya çalışmak elbetteki akıl dışı, aynı zamanda hukukî olarak da suçtur.”

“KEŞAN BÖLGEMİZİN MARKA DEĞERLERİNE ZARAR VERMEKTEDİR”

Bu tür oluşumlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan Bocuk Komitesi, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bölgenin ilgili kurum ve kuruluşlarının, bu tür oluşumlara fırsat vermemesi, gerekli uyarıların yapılması gerekmektedir. Konunun uzmanları tarafından, bunu farklı bölgelere taşımanın, yalnızca turistik bir organizasyon olarak görmemek gerektiğinin altının çizilmesi elzemdir. Edirne Merkeze taşıma gayret ve algı yanıltma çabaları, Keşan bölgemizin marka değerlerine zarar vermektedir. Kırsalda gelişen turizm hareketlerini bu şekilde baltalamaktadır. Ayrıca, kendilerince Bocuk Gecesi’nin tanıtımına soyunan Keşan dışındaki dernekler şunu bilmelidir ki; Bocuk Gecesi 2004 yılından bu ana kadar Çamlıca Muhtarlığı ve Çamlıcada’ki Turizm Derneği tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol