Çakırlar: “Ülkemizin en büyük beka sorunu işsizlik”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini açıkladığı İstihdam Kalkanı Paketinin Ekimde Meclis'ten geçmesiyle birlikte pozitif adımların atılacağını söylemişti.

Çakırlar: “Ülkemizin en büyük beka sorunu işsizlik”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini açıkladığı İstihdam Kalkanı Paketinin Ekimde Meclis'ten geçmesiyle birlikte pozitif adımların atılacağını söylemişti.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Ağustos 2020 Cuma 09:48
Çakırlar: “Ülkemizin en büyük beka sorunu işsizlik”

SONGÜL KONAR

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Türkiye’de işsizlik sorunu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Çakırlar yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin birinci öncülüğünün işsizlik olduğunu vurguladı.

“GÖRÜNÜRDE SADECE VAAT EDİLMİŞ BİR ŞEY VAR”

Paket hakkında nasıl bir program izleneceğini merak ettiklerini ifade eden Çakırlar, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de 8 milyon bilinen işsizlik var. Türkiye’de ekonomisi zaten durgundu, işsizlik hat safhada olduğundan şimdi daha da durgun. Ekonomik veriler açıklandığında enflasyonun ikili rakamlara geçtiği söyleniyor. Açıklayacakları paket hakkında nasıl bir program izleyecekler merak ediyoruz. Yapılmasını da ümit ediyoruz. Diyelim ki Trakya’da her noktada fabrika kurulacağı söyleniyor, nasıl bir program dahilinde insanları işsizlikten kurtaracaklar. Örneğin ‘8 milyonun %25’ini özel sektörde, %25’ini kamuda, diğerleri içinde KOBİ’den veya benzeri konulardan destek sağlayarak istihdam alanı, iş alanı yaratacağım’ diye bir programları da yok. Görünürde sadece vaat edilmiş bir şey var. Ümit ederiz olur. Türkiye’nin birinci öncülüğünde işsizlik geliyor.”

“ŞU ANA KADAR HERHANGİ BİR İCRAAT GÖRMÜŞ DEĞİLİZ”

Paketin havada kalmaması için yön gösterilmesi gerektiğini de vurgulayan Çakırlar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “40 yaşında bir insanında, 18 yaşında bir gencin de işsiz kalması arasında çok bir fark yok. Çok fazla evli barklı, çoluk çocuk sahibi insanımız işsiz. Söylemde kalmayıp icraatını görmeden bir şey diyemeyeceğim. 1 milyona yakın atanamamış birçok öğretmen var, bunlara atama yapılmıyor. Üniversite bitirmiş gençlerin yurt dışına çıkıp çalışma istekleri var, onların orada kalması nasıl sağlanacak, yaratacak iş alanları da belli değil. Bu belirsizliklerin sadece söylemden öteye geçmesini değil, icraatı görmemiz lazım. Şu ana kadar herhangi bir icraat görmüş değiliz. Örneğin sokakta gezen vatandaşlara iş sorulduğunda, işsizlikten yakınıyorlar. Şu anda yapacaklarını söylemeden işsizliği azaltacaklarını söylüyorlarsa bu paket havada kalır. Havada kalmaması için yön gösterilmesi lazım. Örneğin, Eylül ayında 300 bin kişiye iş sağlanacak, Ekim ayında 800 bin kişiye iş sağlanacak, Kasım ayında 1 milyon kişiye iş sağlanacak, Aralık ayında da o sayı 8 milyona tamamlanacak, baktığımızda böyle bir şey de yok. Dolayısıyla bir program dahilinde bunu sunmadıkları sürede çözüm olacağını düşünmüyorum. Her zaman realitelere bakmamız lazım. Bunlar inşallah söylemden hayata geçer. Bu kadar işsizliğe çare bulunur inşallah. Bu ekonomi şartlarında buna çözüm üretileceğini de düşünmüyorum. İşsizliğe çare bulmaları gerekiyor, ülkemizin en büyük beka sorunu işsizlik.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol