Çakmak: “Bundan sonra halkımız ve esnafımıza bu zamanı kendi lehimize çevirmek için iş düşüyor”

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Cumhurbaşkanının kabine toplantısının ardından açıkladığı yeni tedbirleri değerlendirdi.

Çakmak: “Bundan sonra halkımız ve esnafımıza bu zamanı kendi lehimize çevirmek için iş düşüyor”

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Cumhurbaşkanının kabine toplantısının ardından açıkladığı yeni tedbirleri değerlendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
31 Mart 2021 Çarşamba 10:21
Çakmak: “Bundan sonra halkımız ve esnafımıza bu zamanı kendi lehimize çevirmek için iş düşüyor”

SONGÜL KONAR

Kapalı olan işletmelerin % 50 kapasite ile olsa da açılmasının sevindirici olduğunu söyleyen Çakmak, esnafa kurallara uymaları konusunda çağrıda bulundu.

“YAZIN YAKLAŞTIĞI BU GÜNLERDE, MAVİ RENGE GEÇMEMİZ KEŞAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Sözlerine tüm esnafımız adına çok kıymetli bir gün olduğunu belirterek başlayan Hüseyin Çakmak: “Bilim kurulunun toplantısı sonrası cumhurbaşkanımız bir yıldan beri kapalı olan işletmelerimiz için kısa bir dönem için de olsa müjdeli bir haber verdi. Keşan’da lokanta, kahvehane, internet salonları, halı sahalar gibi odamıza kayıtlı tüm işletmelerimiz kısıtlı da olsa kapalı günler geçirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız verdiği haberde 30 mart tarihi itibariyle saat 07.00 ile 21.00 arası tüm işletmelerimiz maske, mesafe, hijyen kurallarına uymak şartıyla gelen müşterilere ateş ölçer ve HES kodu kurallarını uygulayarak müşteri kabulüne başladı. Esnafımız % 50 kapasite ve masalarda en fazla iki kişi çapraz oturmak şartıyla hizmet verecek. Bu serbestlik Ramazan ayına kadar devam edecek. İşletmeler akşam saat 19.00’dan sonra müşteri kabul etmeyecek ve 21.00’e kadar gel al servisi uygulanacak. Saat 21.00’dan sonra online ve telefon ile evlere paket servisi yapılabilecek. Esnafımızdan ricamız alınan kurallara uymaları. Ne kadar gayret gösterirsek Keşan’ımız için esnafımız için sağlığımız için güzel olacaktır. Yazın yaklaştığı bu günlerde, mavi renge geçmemiz Keşan için çok önemli. Bütün halkımızın ve esnaflarımızın bu kurullara uymalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Çay ocaklarından ricamız hizmetlerini karton bardakla versinler ve içeriye müşteri kabul etmesinler. Kır lokantalarımız da hem kapalı hem de açık alanlar  % 50 kapasite ile hizmet vermeye devam edecekler. Bundan sonra halkımıza ve esnafımıza bu zamanı iyi değerlendirmek ve kendi lehimize çevirmek için iş düşüyor. Önümüzde ki hafta 3-4 Mayıs tarihilerinde önceden düğün ve nikâh için salon tutan kişiler için yasak yok. Vatandaşlarımız kanunun belirlediği sayılar içerisinde cemiyetlerini yapabileceklerdir. Yine hafta sonu yasaklarımız Cuma günü saat 21.00 başlayıp Pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek. Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı saatlerinde paket servis yapan işletmelerimiz saat 10.00 ile 20.00 arasında hizmet verebilecekler. Yazın yaklaştığı bu günlerde belki zor olacak ama kendi geleceğimiz için sokağa çıkma yasağına uyulması için gayret edip ciddi olmamamız lazım. Kimse gevşemesin, maske mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. İşletmelerimiz HES kodu uygulamasını ciddiye alsınlar” dedi.

Öte yandan Keşan’daki esnaf da, %50 kapasiteyle işyerlerini yeniden açıp, hizmet verecek olmalarından ötürü mutlu olduklarını belirtti.

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı ve Keşanlı esnaf Zeki Filiz, %50 kapasiteyle hizmet vereceklerini belirterek, “Pandemi nedeniyle, uzun zamandır sadece paket servis ya da gel al olarak hizmet veriyorduk. Her şeye rağmen buna da şükür diyeceğiz. %50’de olsa işletmemizde hizmet vereceğiz. İnşallah bu işin devamı gelir. Ramazan Ayı’na kadar bu süreç devam edecek. Ramazan Ayı’nda yine belli bir kısıtlama gelecek. Allah tüm esnaflarımızın yardımcısı olsun” dedi.

Cavit Şansı adlı esnaf da, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız, Ramazan Ayı başlangıcına kadar işletmeleri açtı. Hakkımızda hayırlı olsun. Uzun zamandır işlerimiz iyi değildi. Yeni alınan kararlarla birlikte işlerimizin yeniden hareketlenmesini bekliyoruz”

Abdülbasit Suçin de, işletmelerin uzun zamandır kapalı olduğunu ve yeni kararlarla birlikte %50 kapasiteyle hizmet verileceğini belirterek, “İşletmemizi ona göre, yeniden düzenledik. Alınan kararla birlikte en azından belli bir düzen getirilmiş oldu. Açıldık ama 10 günlük süreç içerisinde açık kalmış olacağız. Ramazan Ayı’na yeniden belli kısıtlamalar olacak. Ama Ramazan Ayı’ndan sonra işletmelerin tamamen açılacağını düşünüyoruz. Hayırlısı olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol