Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü törenle kutlandı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da tören ve programla kutlandı.

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü törenle kutlandı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da tören ve programla kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
19 Mart 2019 Salı 10:02
Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü törenle kutlandı

SONGÜL KONAR

‘ŞEHİTLİK ANITI’NDAKİ TÖREN’

Dün, Şehitlik Anıtı’nda saat 09.00’da başlayan törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan, İl Genel Meclisi üyeleri, siyasiler, gaziler, şehit ve gazi yakınları, daire amirleri, askeri erkân ve öğrenciler katıldı. Tören, çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

“ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRALARI NESİLDEN NESİLE AKTARILACAK”

Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Yüzbaşı Servet Pekçetin gerçekleştirdi.

Pekçetin, şunları söyledi: “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarına feda eden isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak maksadıyla toplanmış bulunmaktayız. 104 yıl önce bugün 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve Deniz Zaferi’nin ilan edildiği gündür. Bu tarih Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 4768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda şehitler günü ilan edilmiştir. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatları şehadetleri ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. 18 Mart 1915’te Amiral De Robeck komutasındaki itilaf devletleri donanması Çanakkale Boğaz’ını geçmek için büyük bir taarruz başlattı. Ancak bir süre sonra müttefik donanmanın üç zırhlısı Nusret Mayın Gemisi tarafından boğaza döşenen mayınlara çarparak ya da tabyalardan yapılan top atışlarıyla battı. Üçü de ağır hasar görmüştü. Bu durum karşısında panikleyen itilaf devletleri donanması boğazı terk etti. Yaşadıkları bu hüsranın ardından Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğini anlayan itilaf devletleri 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadasına çıkarma yaparak boğazı geçmeyi denemişler, ancak Çanakkale Savaşları’nda askeri bir deha olarak ön plana çıkan Yarbay Mustafa Kemal’in çok isabetli ileri görüşlü muhakemesi neticesinde hedeflerine ulaşamamışlardır. Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Başta büyük Önder Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden 7’sinden 70’mişine kadın, erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güçle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Hayatını bu cengâver erlere komuta ederek geçiren ‘Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir’ diyerek bu kahramanlara hayranlığını ifade eden Büyük önder ebedi Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk’le aynı duyguları paylaşan bizler şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesile aktarılacak.”

Buradaki tören, Keşan Kaymakamı Nuri Özder’in, Şehitlik Anıtı’ndaki defteri imzalanmasıyla sona erdi.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Törene katılanlar daha sonra Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlik’e geçti. Duygusal anlara sahne olan ziyarette, Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi. Ardından şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

SEVİM YENİCE KONFERANS SALONU’NDAKİ PROGRAM

Keşan Dr. Rıfat Osman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program ise saat 10.00'da, Sevim Yenice Konferans Salonu'nda başladı.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Taş ve Coğrafya öğretmeni Dilek Küçükgüven sunumundaki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Keşan Dr. Rıfat Osman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Celali Çetintaş, şunları söyledi: “Çanakkale’de 104 yıl önce, 100 binlerce vatan evladı bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, eğer ama vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyse buna savaş diyemezsiniz ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur. Bana deseler ki Çanakkale’yi 3 kelimeyle anlatın. Derdim ki ‘geldiler, gördüler ve döndüler’. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan asil ruhtur. Öyle bir ruhtur ki çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. Öyle bir ruhtur ki, ‘ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim’ diyen insanların ruhudur.”

Program Garnizon Komutanlığı tarafından hazırlanan Çanakkale Savaşları ve Şehitler Günü ile ilgili sunum ile devam etti. Sunum, Topçu Yüzbaşı Cemil Arıç tarafından yapıldı. Daha sonra ise günün anlam ve önemiyle ilgili düzenlenen şiir yarışmasında 1.'lik elde eden Özel Bahçeşehir Ortaokulu öğrencisi Emir Efe Uysal, kompozisyon dalında 1.'lik elde eden Keşan Fen Lisesi öğrencisi Miray Kaya eserlerini okudu.

Program, Dr. Rıfat Osman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Çanakkale' isimli oratoryonun sunulmasının ardından son buldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol