Cebeci: “4 Nisan, bizim derneğimiz için kutlanılacak gün değil”

Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanlarını Koruma Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Cebeci: “4 Nisan, bizim derneğimiz için kutlanılacak gün değil”

Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanlarını Koruma Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
01 Nisan 2021 Perşembe 10:23
Cebeci: “4 Nisan, bizim derneğimiz için kutlanılacak gün değil”

SONGÜL KONAR

Cebeci açıklamasında, KEHAYKO olarak bu günü kutlamadıklarını vurguladı.

“BEN, KEHAYKO BAŞKANI SEVİNÇ CEBECİ OLARAK BU GÜNÜ KUTLAMIYORUM”

Yavru kedi köpeklerin çöp kenarında bir kutu içerisinde bırakıldığı bu dünyada, bu kutlamayı yapmak istemediğini vurgulayan Cebeci, “Biz Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneğiyiz. 4 Nisan da Dünya Sokak Hayvanlarını Koruma Günü. Fakat ben, KEHAYKO Başkanı Sevinç Cebeci olarak bu günü kutlamıyorum. Ben hiç kutlamak istemiyorum. Keşan bölgesinde bile hala hayvan zehirlenmelerinin olduğu, hala aç bırakılan, tarlaya atılan yavrular olduğu için kutlamıyorum. Belediyenin kısırlaştırma yaptığı halde köyde ve çevredeki insanların dişi ve erkek köpeklerini kısırlaştırmadığı süre içerisinde, kanunlar da bir türlü onaylanmadığı için bu günü kutlamak istemiyorum. Güzel şeyler kutlanır, güzel olmayan şeyler kutlanmaz. Keşan’da bir sürü zehirlenme vakaları atlattık. Sahipli ve sahipsiz canlar zehirleniyor, yavru kediler hala çöplere atılıyor. Yavru kedi köpeklerin çöp kenarında bir kutu içerisinde bırakıldığı bu dünyada, bu kutlamayı yapmak istemiyorum. Kutlayan insanlar kutlayabilir ama dediğim gibi güzel şeyler kutlanır, güzel olmayan şeyler kutlanmaz” diye konuştu.  

“HAYVANLARA KARŞI BİR SÜRÜ İŞKENCELER, TECAVÜZLER YAPILIYOR”

Hayvan Hakları Yasalarının biran önce çıkması gerektiğini bir kez daha dile getiren Cebeci, sözlerine şöyle devam etti: “Hala diretiyoruz, defalarca söyledik şu yasalar biran önce çıkmalı. Hayvanlara karşı bir sürü işkenceler, tecavüzler yapılıyor. Sahipli hayvanların aç bırakılmalarını istemiyoruz, zaten aç bırakıldıklarında da sahipsiz olduğunu düşünüyoruz. Bazen şikâyetlere gidiyoruz, kişi kendi canlısına vuruyor, neden vuruyorsun diye soruyoruz, ‘benim canım vururum’ diyor, bu şekilde şeyler olsun istemiyoruz. Bunlarla ilgili şikâyet dilekçelerimizi de oluşturuyoruz. Ama maalesef yasalarda çok açık olduğu için ya da hayvan haklarında daha olumlu şeyler olmadığı için yaptırımlar olmadığı için maalesef bundan yararlanarak ufak bir para cezası ya da uyarılar yapılıyor. Bundan da hiç memnun değiliz. Mademki 4 Nisan’da Hayvanları Koruma Gününü kutlayacağız, bunu da şerefimizle yapmamız gerektiğini düşünüyorum. 4 Nisan, bizim derneğimiz için kutlanılacak gün değil. Ne zaman ki sokak hayvanlarına tam olarak sahip çıkabiliriz, onları da maldan çıkarıp can diye nitelendiririz o zaman hep beraber kutlarız.”

“BİR SİGARANIN 15 TL OLDUĞU DÖNEMDE BU MAMALARI ALMAK BİZE BATMAMALI”

Köylerdeki hayvanların, bazı muhtarlar tarafından toplanıp, çöpe ya da köyden uzak bir mevkiiye bırakıldığını, gelen şikâyetler üzerine o canları almaya gittiklerini belirten Cebeci, hayvanların da birer can taşıdığını hatırlatarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Can evimizde sahiplendirilecek bir sürü canımız var. Çoğu aşılı. Bunların hepsi yuva bekliyor. Yaz geliyor, ortalık cıvıl cıvıl olacak. Bahçelerimize bir neşe gelmesini, pozitif enerji gelmesini istiyorsanız, ihtiyacı olan bir canı muhakkak sahiplenmelisiniz. İnsanlar olarak vicdanlı insanlarız. Birçoğumuz için öyle düşünüyorum en azından. Elinizi vicdanınıza koyup bir kediyi, bir köpeği doyurun. Onlara bakın ki açlıktan, sefaletten, eziyetten kurtulsunlar. Bu da bizim elimizde. Pişirdiğiniz yemeklerden onlara bir lokma ayırın veya çöpe atmak yerine bir kaba koyup kapı önüne bırakın. İndirimli mamalar satılıyor, o mamalar ile karınlarını doyurabilirler. Bir sigaranın 15 TL olduğu dönemde bu mamaları almak bize batmamalı. Ayrıca belediyelerin barınaklarında hayvanların uzun süreli kapalı kalmalarına karşıyız. Onlar hapisteler gibi. O canlar oralarda sürekli bağlı tutulmamalı. Canlarımız orada ölüm kampındaymış gibi duruyorlar. Duyuyoruz bazı köylerde hayvanlar toplanıyor ve çöplüklere, uzak yerlere atılıyorlar. Bize gelen şikâyetler üzerine o hayvanları alıyoruz, muhtarlarımız hayvanlarımıza bu eziyeti yapmasınlar. Onlarda birer can. O canlar da bize muhtaç. Tüm canlılara sahip çıkılsın istiyoruz. O hayvanların da can taşıdığını unutmamalıyız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol