Cebeci: “Can her şeyden önce candır”

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (KE-HAYKO) Başkanı Sevinç Cebeci, dün yaptığı açıklamada sokak hayvanları ile ilgili konuştu.

Cebeci: “Can her şeyden önce candır”

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (KE-HAYKO) Başkanı Sevinç Cebeci, dün yaptığı açıklamada sokak hayvanları ile ilgili konuştu.

13 Aralık 2017 Çarşamba 09:15
Cebeci: “Can her şeyden önce candır”

AYŞİN SEÇİL GEZER

Cebeci, mezbaha yakınlarında aç ve bakımsız kaldığı için ölmek üzere olan bir köpek bulduklarını belirterek, “Mezbahanın alt tarafında köy yoluna giden bir arazi var. Bu araziye yavru köpekleri atıyorlar. Gönüllü arkadaşlarımız orada bulunan canları her gün giderek kuru mamayla besliyorlar. Oraya gittiğimizde çok zayıf kemikleri çıkmış, iskelet halinde bir köpeğe rastladık. Kahverengi ama bunun ırkı av köpeği, boynunda artık perişan olmuş bir tasmayla, ağzından burnundan salya ve kan akıyordu. Bir arkadaşımız zehirlendiğini düşünmüş. Arkadaşlarımız bize ulaştı gittik, kucakladık, veteriner kliniğine getirdik. Bütün tahlilleri yapıldı fakat aç ve bakımsız kaldığı için vücut ısısının düştüğü gözlendi. Enfeksiyon da olduğu için serum ile tedaviye alındı.” dedi.

AV KÖPEĞİYDİ, İŞİNİ GÖRÜYORSUN, AVINI YAPIYORSUN, YAVRULARINI ALIYORSUN VE ATIYORSUN

Kış aylarının etkisini göstermeye başladığı günlerde sokak canları için bir kap yemeği çöplerin yanlarına koyarak destek beklediklerini ifade eden Sevinç Cebeci, şunları söyledi: “Bazı insanlar para verip alıyorlar ve işleri bitince bu hayvanlar ölüme terk ediliyor. Av köpeğiydi, işini görüyorsun, avını yapıyorsun, yavrularını alıyorsun ve atıyorsun. Kim bilir bu can nereden atıldı. Belediyenin barınağında da birçok bu şekilde köpek var. Hayvanın cinsi olmaz. Can her şeyden önce candır. Dinimizde de yer alıyor; hayvanlara yardım etmek ibadettir, onları koruyup kollamak bize düşüyor. Ben vicdanlı olan insanların çevresine örnek olmalarını bekliyorum. Bir kişi dahi örnek alarak sokak hayvanlarına iyi davranırsa bu kazançtır. Kış şartlarında sokak hayvanları yiyecek bulmakta zorlanıyor. Evlerimizden çıkan, çöpe attığımız yiyecekleri en azından çöpün yanına koysak oradan geçen sokak hayvanları bunları yer.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol