CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan:

“Türkiye çevre endeksinde 33 basamak geriledi”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan:

“Türkiye çevre endeksinde 33 basamak geriledi”

03 Şubat 2016 Çarşamba 08:58
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan:
 CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Erdin Bircan Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi’ne göre Türkiye’nin 2 yılda 33 basamak gerilediğini kaydederek 180 ülke arasında genelde 99‘uncu, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma kategorisinde ise 177’nci olduğunu açıkladı. Bircan, “AKP Hükümetinin çevreye bakışını Yale Üniversitesi de ortaya koymuştur. Rant için çalışanların çevreye verdikleri zarar uluslararası raporlarla da kanıtlanıyor” dedi.

CHP’li Erdin Bircan yazılı bir açıklama yaparak Türkiye’nin çevre endeksinde 33 basamak gerilemesini eleştirdi. İki yılda bir hazırlanan Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi’nde 2 yıl öncesine göre 33 basamak gerileyene Türkiye’nin genelde 99, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma kategorisinde 177’nci olmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Bircan, “180 ülke arasında 177 oluyor ülkemiz. Biz çevrecinin daniskasıyız diyenlerin nasıl doğayı yok ettiklerinin uluslararası kanıtlarından biri oldu Yale Üniversitesinin çevre endeksi” diye konuştu.

Çevre konusundaki her açıklanan uluslararası raporda durumu daha da kötüleştiğinin ortaya çıktığını hatırlatan Erdin Bircan, “Davos zirvesinde yayınlanan raporda 10 üzerinden 0.1 puan alan Türkiye çevre hassasiyetinde 60 ülke arasında 59’uncu da oldu” dedi.  

Bircan, “İki yılda bir yayımlanan Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi’nde (Environmental Performance Index – EPI)  33 basamak geri giderek genelde 99’uncu olan Türkiye, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma (Biodiversity and Habitat) kategorisinde ise 100 üzerinden 22.5 puan alarak 180 ülke içinde 177’nci oldu” diyerek, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma kategoride Sao Tome Principe son sırada yer alırken, onun önünde sırasıyla Somali, Afganistan, Türkiye, Haiti, Libya, Lesotho, Barbados, Suriye ve Irak’ın yer aldığını kaydetti. “Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılan ülkemiz maalesef 13 yıllık AKP iktidarından Libya, Afganistan gibi ülkelerle karşılaştırılmaya başladı” diyen Bircan, iki yıl önce Türkiye’nin 66’ncı sırada yer aldığını da hatırlattı.

Bircan, “Rapora göre doğa ve yaban hayatı korumada 10 yıl öncesine göre yüzde 23,4 geriye giden Türkiye, iç savaş ve diğer felaketlerle mücadele eden Irak, Suriye, Libya ve Haiti’nin bile gerisinde kaldı. Dünya Çapında Önemli Türleri Koruma (Species Protection-Global) kategorisinde ise Somali ve Afganistan’ın da gerisinde kalan Türkiye, 100 üzerinden 6.6 puan alarak 180 ülke arasında 179’uncu oldu. 177’nci olduğu milli parklar ve diğer korunan alanlar kategorisinde ise 10 yıl öncesine göre yüzde 30 geriye giden Türkiye, iklim değişikliği ve küresel ısınmayı arttıran karbondioksit emisyonlarındaki hızlı artış yüzünden de bu kategoride 164’üncü oldu. Türkiye’nin son 10 yılda gerileme kaydettiği diğer ana kategoriler ise Çevresel Sağlık Sorunları (Health İmpacts – Environmental Risk Exposure) ve Ormanlar (Forests) oldu” dedi.

“Durum o kadar vahim ki Yale Üniversitesi, Türkiye’nin son yıllarda hızla kötüleşen çevre performansıyla yaban hayatı ve doğal alanların yok edilmesine özel bir yazıyla da dikkati çekti. ‘Rakamların Ardındaki Türkiye’ (Turkey: Looking Beyond the Numbers) başlıklı yazıda üniversite uzmanları, çok az olan korunan alanların da imara açılması, çevre kanunlarının içinin boşaltılması, akarsuların HES’lerle yok edilmesi, Gezi Parkı protestoları, doğa koruma verilerinin güvenilir olmaması ve rant-yolsuzluk- çevre tahribatı ilişkisine dikkat çekti” diyen Bircan, “Biz Mecidiye’de taş ocağı yapılmasın, Ergene temizlensin, doğal alanlar korunsun diyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Bizim dikkat çektiğimiz konuların hepsini Yale Üniversitesi de raporunda belirtmiş. Doğayı AKP’den korumak için çalışmalarımız ve mücadelemiz sürecek” açıklamasında bulundu.

 

Son Güncelleme: 04.02.2016 09:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol