CHP Keşan Gençlik Kolları:

“Oysa bir abi tüm Deniz’leri Gezmiş’ti”

CHP Keşan Gençlik Kolları:

“Oysa bir abi tüm Deniz’leri Gezmiş’ti”

06 Mayıs 2016 Cuma 09:47
CHP Keşan Gençlik Kolları:
 CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)  Keşan Gençlik Kolları; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 44. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajla andı. Gençlik Kollarının açıklaması şöyle:

“O daha 20'li yaşlarında; damarlarında deli akan kanıyla mücadeleye atılmış ve sevdaların en büyüğüyle ülkesine sevdalanmıştı. Bazılarının düşündüğü gibi cahil cesaretiyle de değil üstelik Atatürk'ün gösterdiği aydınlanma yolunun sağlam bir neferi olarak girişti işe… Kulaktan dolmalarla değil okuduğu öğrendiği ve bildikleriyle mücadele etti… Birileri dedi diye değil inandıklarına ters düştü diye atıldı mücadeleye… Ama müsaade etmediler. Gencecik bir fidanın inandığı yolda devrimlerle yürümesine izin vermediler. Aşkolsun.

İnsanoğlu koca evrende küçük bir nokta derlerdi, oysa bir abi tüm Deniz'leri Gezmiş'ti.

6 Mayıs 1972 tarihinde 25 yaşındayken, saat 1.25'te idam edildi ve saat 2.15'e kadar yani tam 50 dakika boyunca asılı bir şekilde nabzı attı. Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın aksine, boynuna geçirilen urganın çift katlı olması sebebiyle daha fazla can çekişerek öldüğü söylenir. Asılışı Türkiye’nin derin yarası, Türkiye tarihinin kara sayfalarındandır.

Deniz Gezmiş, Türkiye'nin bağımsızlığı için emperyalizme karşı savaşmış ve bundan başka hiçbir amaç gütmemiştir.

Kendisi Altıok’taki devrimciliğin vücut bulmuş halidir.

Cumhuriyet öğretmenlerine, ‘Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün, Deniz Gezmişlerin var olmasında payının olmadığını iddia etmek bakar körlüktür.

Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra hangi lider, öğretmenlere; özgür ve tam bağımsız, vicdanlı nesiller yetiştirmeyi öğütleyebilmiştir.

50 yıldır, fikri, irfanı, vicdanı hür nesiller yetişiyor olsaydı, bu sığ adamların yönetiminde olur muyduk?

Mustafa Kemal Atatürk, bu topraklarda yaşamış en büyük devrimcidir. Deniz Gezmiş de bu toprakların gördüğü, en korkusuz, en gözü kara, en fedakâr devrimcidir. Birisi devrim ateşini yakmışsa, diğeri körük gibi göğsüyle o ateşi üflemiştir. Şu anda ölü olmaları, ne o ateşin söndüğünü, ne o rüzgârın dindiğini gösterir. Bir gün, o ateşin harı, kimine can verecek, kimini de yakacaktır.

CHP Keşan Gençlik Kolları olarak kendisini asanları unutalı çok oldu ama o’nu hala hatırlıyoruz ve hiç unutmayacağız.”

Son Güncelleme: 06.05.2016 09:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol