CHP Keşan’dan 2 Temmuz açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığı, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Oteli’nin yakılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

CHP Keşan’dan 2 Temmuz açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığı, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Oteli’nin yakılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
02 Temmuz 2019 Salı 09:52
CHP Keşan’dan 2 Temmuz açıklaması

HABER MERKEZİ

“KATLİAM ATEŞİ, 26 YILDIR YÜREKLERİMİZİ YAKMAYI SÜRDÜRÜYOR”

İlçe başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 26 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak otelinin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi, 26 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Bu tarih, düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Sivas katliamı aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir. İnsanlık tarihinin bu kara lekesi hafızalarımızda, yaralı bilinçlerimizde, kanayan vicdanlarımızda 26 yıldır hiç durmadan büyümektedir. Aradan geçen 26 yıla rağmen her geçen yıl daha büyük ve kitlesel bir öfke ile lanetlenmesi, ülkemizin gericiliğe asla teslim olmayacağının en somut göstergesidir. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasisinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması, iktidarın baskıcı, anti demokratik uygulamalarına karşı kararlı mücadelenin güçlenmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Türkiye’nin gerçek bir laik bir yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Başta Sivas katliamı almak üzere ülkemizin tarihindeki bütün tertipler, cinayetler, darbeler, plan ve girişimler bütün yönleriyle soruşturulmalı, bizzat siyasi iktidarlar tarafından yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, farklı inanç gruplarının talepleri karşılanmalı ve Madımak utanç müzesi olmalıdır. İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkes gibi bizde katliamı lanetliyor, Sivas’ta yaşamını yitirenin insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol