CHP'li kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı

CHP Keşan Kadın Kolu üyeleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, dün Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

CHP'li kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı

CHP Keşan Kadın Kolu üyeleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, dün Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

09 Mart 2018 Cuma 09:31
CHP'li kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 10.30 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde başlayan etkinliğe, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, eşi Şengül Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, CKP Keşan Kadın Kolu Başkanı Nasip Şengü Çakır, CHP Keşan Gençlik Kolu Başkanı Emre Şevik ve kadın üyeler katıldı.

CHP'li kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı Nasip Şengü Çakır

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Nasip Şengü Çakır, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün bir yılın günleri içerisinde en anlamlılarından biri olmasının tarihinde büyük bir mücadele yattığını ifade ederek Çakır, "8 Mart 1957'de Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için greve başladılar. Ancak polisin işçilere izin vermemesi ile fabrikaya kendilerini kilitleyen işçilerin fabrikada çıkan yangın neticesinde kurtulmaya çabalamışlar fakat fabrika önüne kurulan barikatlar çıkmalarına engel olmuş ve 123 kadın işçi burada hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu olayda hayatlarını kaybeden işçilerin cenazelerine on binlerce insan akın etmiştir. 6 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart'ın 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü' olarak anılmasını kabul etmiştir. Bugün tüm dünya kadınlarının günüdür. Bugün için çeşitli etkinlikler düzenlenerek, kadınların değerli ve özel oldukları gösterilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu gösteriler yeterli değildir. Önceliği olan her gün kadınların değerli olduklarını, erkekler gibi hakları olduklarını, canlarının yandığını, yaşamın kaynağı olduğunu hatırlamaktadır. Bir birey olduğunu kabul ederek, kadınlara her zaman hak edilen değeri göstermek gerekmektedir. Bu anlamda Dünya Emekçi Kadınlar Günü aslında bir armağan değil, bir semboldür. Tarih boyunca kadınlar birey olma mücadelesi vermektedir. Sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda yaşam içerisinde söz sahibi olmak uğraşı veren kadınlar, el attıkları her alanda en az erkekler kadar başarı göstermiş, saygı duyulacak işlere imza atmışlardır. Bu mücadelenin sonucudur. Kadın, 8 Mart'ta adından övgüyle söz edilen, 9 Mart'ta unutulandır. Yani kadın, anadır, yardır, kıymeti kıymetsizleştirilen karşısında dimdik duran candan öte candır." dedi. 

CHP'li kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol