CHP’den Kabaş’a destek Arhatır: Yalnız değilsin Sedef Kabaş

CHP Kadın Kolları gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklu yargılanmasına tepki gösterdi.

CHP’den Kabaş’a destek Arhatır: Yalnız değilsin Sedef Kabaş

CHP Kadın Kolları gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklu yargılanmasına tepki gösterdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Şubat 2022 Pazartesi 09:44
CHP’den Kabaş’a destek  Arhatır: Yalnız değilsin Sedef Kabaş

BÜLENT SAYLAM

CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklu yargılanmasına tepki gösterdi. Kabaş’ın tutuklanmasının hukuksuz olduğunu söyleyen Arhatır, “Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: Yalnız değilsin Sedef Kabaş” dedi.

SİYASİ BİR KARAR DOĞRULTUSUNDA TUTUKLANDI

Arhatır, Kabaş’ın tutuklanması ile ilgili olarak şu açıklamasına şöyle başladı: “Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00’de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinde, ‘Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur’ demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de ‘’kaçma ve saklanma ihtimali yüksek’’ olduğu gerekçesiyle”
“YALNIZ DEĞİLSİN SEDEF KABAŞ”

Türkiye’de basın özgürlüğünün korku içinde olduğunu belirten Nermin Arhatır, “Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler. Sedef Kabaş’ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor. Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153'üncü sırada yer alıyor. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var! Bütün basın emekçilerini saygıyla selamlıyoruz.” İfadelerini kulandı.

Son Güncelleme: 28.02.2022 13:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol