Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı çeltik üreticilerini uyardı

“Anayol kenarlarındaki su kanalları çeltik boşaltması değildir”

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı çeltik üreticilerini uyardı

“Anayol kenarlarındaki su kanalları çeltik boşaltması değildir”

02 Şubat 2016 Salı 08:29
597 Okunma
Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı çeltik üreticilerini uyardı
 Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı çeltik üreticilerine uyarılarda bulunuldu. Çiftçi ve vatandaşlardan gelen şikâyetlerin artması üzerine Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı bir uyarı yaptı. Çeltik tarımı ile uğraşan çiftçilerin yasalara ve yönetmeliklere olmayan yanlış uygulamaları yüzünden çeltik dışı üretim yapan bazı çiftçilerin zarara uğradığının belirtildiği uyarıda çeltik tarlalarında sızma ve boşaltma kanallarının ayrı ayrı ve yan yana olması gerektiği aktarıldı.

Uyarıda şu ifadelere yer verildi: “Keşan ovasındaki çeltik tarlalarında sızma ve boşaltma kanalının yan yana olduğu bir uygulama maalesef yok! Hatta yol kenarlarında çeltik tarlalarında kanal bile yok, yola sıfır çeltik tarlası olmaz. Tarla ve toplulaştırma yollarının sağı ve solu şoseler boşaltma ve sutaşıma kanalı olarak kullanılıyor. Bu durum yolların bozulmasına, zeminin zayıflamasına dolayısıyla kazalara sebebiyet verebiliyor. Keşan ovasının bazı noktalarda önü tıkanmak suretiyle bentleniyor. Hasattan sonra bu bentler yeterli şekilde açılmıyor. Oysa ana kanalların önüne bent yapılması yasaktır. Taşkınlar vuku bulduğunda buralardan diğer tarım ürünleri çok zarar görüyor.”

Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’ndan yapılan uyarıda; çeltik üretimi yapan çiftçilerin tarlalarının yanında bulunan su kanallarının haricinde çeltikte bulunan suyun boşaltılması için de ayrı bir kanal açılması gerektiği bildirildi. Kurallara uymayan çiftçilere 300 TL idari para cezası kesileceği de öğrenildi.

Son Güncelleme: 03.02.2016 09:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol