Çiftçi-Sen Genel Başkanı Aysu:

“Tasarıdan, şeker pancarı ve zeytinle ilgili maddeler çıkarılmalı”

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Aysu:

“Tasarıdan, şeker pancarı ve zeytinle ilgili maddeler çıkarılmalı”

23 Eylül 2016 Cuma 09:55
Çiftçi-Sen Genel Başkanı Aysu:

 Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) ve Hububat Üreticileri Sendikası Genel Başkanı Abdullah Aysu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM gündemine getirileceği duyurulan “Üretim reformu paketi kanun tasarısı” ile ilgili, “Bu son derece tehlikeli bir taslaktır. Biz Çiftçi-Sen olarak taslaktan şeker pancarı ve zeytinle ilgili maddelerin çıkarılmasını talep ediyoruz.” dedi.   

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere dün Keşan’a gelen Çiftçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu, gazetecilere açıklamada bulundu. Açıklamaya, Hububat Üreticileri Sendikası Basın ve Halkla İlişkiler Genel Sekreteri Hasan Karagöz de katıldı.

TARIM İYİYE GİTMİYOR

Türkiye’de tarımın iyiye gitmediğini belirten Abdullah Aysu, “Şu an Manisa’da ciddi sorunlar yaşanıyor. Üzüm üreticileri çok zor durumda. Çünkü TARİŞ üzümlerini almıyor. Bu esas itibariyle aşamalı bir biçimde gidiyor. Daha önce fındıkta aynı sorun oldu, Fiskobirlik bunu yaşadı. Kayısıbirlik artık kilit vurdu neredeyse. Güneydoğu Anadolu Birlik tamamen kapanmış durumda. Faaliyette olan TARİŞ, Trakya Birlik ve Marmara Birlik. 17 kooperatiften 3 tane geriye kaldı ama aşama aşama bunlara da sıra gelecek. Bunun temel sebebi 4572 Sayılı Kanun’a göre, tarım satış kooperatifleri ve birlikleri kanunu değiştirildi. Buna göre entegre tesisleri, fabrikalara, anonim şirketlerine dönüştürülerek ayrılıyor. Böyle olunca sermeyenin eline geçiyor. Çiftçinin üretimden pazarlamaya olan zincirleri kopuyor. Dolayısıyla kooperatifler giderek tabela haline dönüşüyor. İlerde Trakya Birlik de benzer sorunla yüzleşebilir.” dedi.

TASARI HAKKINDA KONUŞTU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM gündemine getirileceği duyurulan “Üretim reformu paketi kanun tasarısı” hakkında konuşan Aysu, şunları söyledi: “Üretim reformu deniyor ama sunan birim Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Bu tasarıda Tarım Bakanlığı’nın ismi geçmiyor. İlgisiz bir biçimde ilgisiz bir bakanlık tarafından ilgisiz bir biçimde şeker pancarı hakkında karar alınıyor. Bu karar çok ciddi bir karar. Bu, şeker pancarını ortadan kaldırmaya yönelik, zeytini ortadan kaldırmaya yönelik bir durumdur. Daha önce Şeker Kanunu’nda nişasta bazlı şirketler için bir alan açılmıştı. Bunlara yüzde 10 civarı bir kota tanındı bunlara. Yüzde arttırma veya eksiltme yetkisi de bakanlığa verildi. Bu kota şirketler lehine kullanıldı ama şu anda tamamı kaldırılıyor. Mısır bazlı üretilen şekerler kotasız bir biçimde üretilebilecek. Bu ülke artık şeker pancarı üretemeyecek, şeker fabrikalarına kilit vurulacak.”

GDO’LU MISIR GETİRİP, ŞEKER ÜRETECEĞİZ

Şeker pancarının Türkiye’de tarımın motoru olduğunu belirten Abdullah Aysu, “Siz motoru çıkarırsanız, arabayı yürütemezsiniz. Çünkü şeker pancarı kendisinden sonraki ürün için yüzde 5 gübre, yüzde 20 ise verim artışı sağlar. Pancardan kalan küspeyle hayvancılık yapılır. Samanı bile ithal eden bir ülkenin şeker pancarını da gözden çıkarması Türkiye’de tarımı ciddi bir biçimde sarsacaktır. GDO’lu mısır getirip, şeker üreteceğiz. Şeker pancarı küresel iklimi de dengeleyen bir üründür. Çünkü 1 dekar şeker pancarı, 3 dekar çam ağacı ekili ormanın ürettiği oksijeni üretir.” dedi.

ZAMANINDA ŞEKER VE TÜTÜN ÜRETEMEYENLER ZEYTİNE YÖNELDİ

Abdullah Aysu, tasarıdan şeker pancarı ve zeytinle ilgili maddelerin çıkarılması gerektiğini savunarak, açıklamasını şöyle tamamladı:“Tasarıda zeytin alanlarının 3 kilometre yakınında zarara neden olacak bir faaliyete yine izin verilmiyor. Ancak herhangi bir bakanlık kamu yararına bir iş için bu hükmü geçersiz sayıyor. Bir bakanının iki dudağa arasından çıkacak talimatla zeytinlik yakınında termik santral, HES, maden araması ve kirli sanayi kurulabilecek. Dolayısıyla doğa gelişigüzel tahrip edilecek. Zamanında şeker ve tütün üretemeyenler zeytine yöneldi. 80 milyon olan zeytin ağacı sayısı şu an 164 milyon civarında. O dönemde de devlet bunu destekledi. Zeytin üreticileri tesisleşecekken, devlet o tesisi ortadan kaldıracak bir karar alıyor. Çiftçinin bundan sonra gidecek yeri yok. Bu nedenle bu son derece tehlikeli bir taslaktır. Biz Çiftçi-Sen olarak taslaktan şeker pancarı ve zeytinle ilgili maddelerin çıkarılmasını talep ediyoruz”

 

Son Güncelleme: 24.09.2016 09:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol