Çiftçiyi niye sevmiyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Tarımının Sorunları Üzerine CHP grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Çiftçiyi niye sevmiyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Tarımının Sorunları Üzerine CHP grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Ocak 2019 Cuma 09:40
Çiftçiyi niye sevmiyorsunuz?

HABER MERKEZİ

“ON ALTI YIL BOYUNCA NEREDEYSE HİÇBİR ŞEY YAPMAMIŞ BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP’li Gaytancıoğlu, ülkede neredeyse on yıldan beri buğday fiyatının artmadığını belirterek şunları kaydetti: “Yapısal sorunlar çok fazla Türkiye tarımında ve on altı yıllık bir iktidar var. Bu yapısal sorunları çözmek için, on altı yıl boyunca uyumuş, yatmış, neredeyse hiçbir şey yapmamış bir iktidarla karşı karşıyayız. Verim düşük, araziler küçük ve parçalı, su götürülmemiş, gübre götürülmemiş, teknik yönden çok sıkıntı var, ziraat mühendisleri işsiz, veterinerler ahırda değil. Bunları çözmeniz gerekirken siz bu sorunları aşırı derecede ağırlaştırıyorsunuz.

Çiftçiyi niye sevmiyorsunuz?

Girdi fiyatlarını düşürmeniz gerekirken, çiftçinin daha fazla gübreyle, mazotla, suyla, elektrikle, tohumla, ilaçla buluşması gerekirken siz bunların fiyatlarına zam yapıyorsunuz. Vergileri düşürmenize rağmen fiyatlar düşmüyor, yem fiyatları tavan yapıyor. Bu sorunları artırıyorsunuz, ürün fiyatlarını da sabitliyorsunuz. Birçok kurumu, başta Toprak Mahsulleri Ofisi olmak üzere, devre dışı bırakıyorsunuz. Kurumlar boş, bir şey yapamıyorlar; piyasalar başıboş. Bu ülkede neredeyse on yıldan beri buğday fiyatı artmıyor. Hayvan ithal, buğday ithal, her şey ithal. Planlama yok.”

İTHALATA VERİLEN PARA 18 MİLYAR

50 milyon dönüm arazinin boş durduğunu ve arazilerin nasıl kullanılacağını araştırmadıklarını, çaba göstermediklerini hatta işi ithalatla çözmeye çalıştıklarını vurgulayan Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “Tabii, orada da yandaşlar devreye giriyor, küresel sermaye devreye giriyor. Yandaşlara anahtarları teslim ediyorsunuz. Buğday ithalatını, arpa ithalatını, mısır ithalatını yandaşlar yapıyor. Sadece 7 kalem ithalat, çiftçiye verdiğiniz destekten fazla yani buğday, arpa, mısır, tütün, soya, kırmızı et, canlı hayvan ithalatına verdiğiniz para bir yılda 18 milyar lira. Yani bu ürünleri Türkiye üretebilecekken ithalat yapıyor, siz çareyi başka yerlerde arıyorsunuz.”

ÇİFTÇİNİN DESTEĞİ 36 MİLYAR LİRA OLMASI GEREKİRKEN 16 MİLYAR DESTEK VERİLDİ

Gaytancıoğlu, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Dün Genel Başkanımız da açıkladı, hortumcu piyasa düzeni var, siz de bu piyasa düzenine destek veriyorsunuz, ithalatla çözmek istiyorsunuz. Hâlbuki çözüm çok kolay; üretimi desteklemek. Yasa var, yasa elinizden tutmuyor. Yasaya uyun, çiftçiye alması gereken desteği verin, borcunu silin.”

“ÇİFTÇİ BORCU İÇİN VERDİĞİM KANUN TEKLİFİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN”

CHP olarak kanun teklifi verdiklerini söyleyen Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP olarak bir kanun teklifi verdik, dedik ki: ‘Çiftçinin çok fazla borcu var, en azından faizini silin, geri kalanını da dört yıla bölelim, eşit taksitlerle ödesin ve destekleme yapalım. Yasadaki hakkını verelim.’ Yasa ne diyor? ‘Tarımsal destekler gayrisafi millî hâsılanın yüzde 1'inden az olmaz.’ Gayrisafi millî hâsılamız belli; 36 milyar lira destek alması gerekirken siz 16 milyar lira destek veriyorsunuz, bu sefer çiftçi borçlanıyor. Destek vermezseniz, çiftçiyi sürekli borçlandırırsanız, biz burada, sürekli, Türkiye tarımının sorunlarını çözmek için uğraşırız. Çözmek için bir gayretiniz yok ama Türkiye tarımının o kadar kolay çözülebilecek sorunları var ki çünkü dünyada tarım topraklarının fazlalığı bakımından ilk sıralarda gelen bir tarım ülkesinde yaşıyoruz. Ama nedense siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz. Bırakın biz çözelim. Biz bunu çözmek için elimizden geleni yapmak istiyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol