Cumhuriyet Gazetesine bir destek de Keşan’dan geldi

“Kapatılan yayın organları AKEPE iktidarının utanç eserleridir”

Cumhuriyet Gazetesine bir destek de Keşan’dan geldi

“Kapatılan yayın organları AKEPE iktidarının utanç eserleridir”

02 Kasım 2016 Çarşamba 10:08
Cumhuriyet Gazetesine bir destek de Keşan’dan geldi

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, TCK’nın 220/6. maddesi uyarınca "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan yürütülen soruşturma çerçevesinde, aralarında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz'ün de bulunduğu 13 kişinin gözaltına alınmasının ardından CHP Keşan İlçe Başkanlığı, ADD Keşan Şubesi, Keşan Kent Konseyi, Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği, ÖDP Keşan İlçe Başkanlığı, DSP Keşan İlçe Başkanlığı, Eğitim-İş Keşan Temsilciliği, Emekli Öğretmenler Derneği ve Cumhuriyet Okurları (CUMOK) ortak basın açıklaması düzenledi. Ortak Basın açıklamasını CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın hiçbir ülkesinde basın bu kadar baskı altında bırakılmamıştır. Sürekli ve devamı hiç bitmeyen sarı basın kartı iptalleri, cezaevlerinde sayıları gün geçtikçe artmaya devam eden tutuklu gazeteciler, 15 Temmuzdan sonra kapatılan yayın organları AKEPE iktidarının utanç eserleridir.

CUMHURİYETİN IŞIĞINI HİÇBİR ZAMAN SÖNDÜREMEZSİNİZ

En son yaşadığımız Türkiye basınının çınarı Cumhuriyet Gazetesi baskını Cumhuriyet Gazetesinin Fetullahçı terör örgütünü övmesi iddiasına katılmamız mümkün değildir. Yaratılmak istenen laiklik karşıtı düzenin yaratıcıları arasında Cumhuriyet Gazetesi olamaz. Neden: Laik Cumhuriyete yapılan saldırılara karşı ‘Tehlikenin farkında mısınız?’uyarılarını yıllarca yapan Cumhuriyet Gazetesine böyle bir suç atfetmek abesle iştigaldir. Bu operasyon basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yönelik planlanmış bir darbedir. Kanun Hükmünde Kararnamelerle her gün basın ve yayın kuruluşlarına yapılan baskınlar tek adamcılık anlayışından başka bir şey değildir. Yaratılmak istenen algı ile suçlamanın çeliştiği gün gibi aşikârdır. Ancak çamur at, algı yarat izi kalsın adaleti vicdanlarında hissetmeden önyargıyla hareket edenlere malzeme vermek ve bu malzemeyi de hem nalına, hem mıhına vurarak kullanmak bu iktidarın basına daha önce yapmış olduğu müdahalelerden biridir.

AKEPE iktidarı özgür düşünceyi ve bu temeldeki bir toplumu yok etme çabaları içerisindedir.

Cumhuriyetin ışığını hiçbir zaman söndüremezsiniz bunu siz de biliyorsunuz.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı, ADD, Kent Konseyi, Eğitim-Sen, ÖDP, DSP, Eğitim-İş, Emekli Öğretmenler Derneği ve CUMOK olarak ortak basın deklarasyonu açıklıyoruz.

Basın ve düşünceyi ifade özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılmasını, gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarını ve medyaya yapılan saldırıların son bulmasını istiyoruz. Aydınlığın yüzü olan Cumhuriyet Gazetesi’nin yanında olduğumuzu, içeri alınan yönetici ve yazarlarının bir an önce serbest kalması için mücadeleye destek vereceğimizi buradan duyuruyor ve şiddetle kınıyoruz.”






Son Güncelleme: 03.11.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol