Demirkan, sürücüleri kış lastiği konusunda uyardı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacağını belirtti.

Demirkan, sürücüleri kış lastiği konusunda uyardı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanı Mahmut Demirkan, dün yaptığı açıklamada zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacağını belirtti.

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Kasım 2018 Çarşamba 10:39
Demirkan, sürücüleri kış lastiği konusunda uyardı

HABER MERKEZİ

Sürücülere araçlarına kış lastiklerini takmaları konusunda uyarılarda bulunan Demirkan ,“Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlıyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere cezalar liraya yükselecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, bakanlık tarafından valiliklere de devredilebilecek. Araçların denetimi, Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılacak." dedi.

KIŞ LASTİĞİNDE VAKUM OLDUĞU İÇİN KAYMA ORANINI YÜZDE 100 DÜŞÜRÜR

Mahmut Demirkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Nisan’da kış lastiğinin çıkartılıp mevsimsel lastiğin takılması gerekiyor. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zamanda normal mevsimsel lastiğin çıkartılıp kış lastiğinin takılması gerekiyor. Deseniyle olduğu kadar soğuğa dayanıklılığı kauçuk karışımıyla da kar, buz gibi kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü iletebilen kış lastikleri silika teknolojisiyle üretilmektedir. Kullanılan bu teknoloji sayesinde lastiğin tutunma özelliği de artmaktadır. Havanın 7 derece altında olduğu ıslak bir zeminde 80 kilometre hızla giden bir araç yaz lastiğiyle durabilmek için 50 metreye ihtiyaç duymaktadır. Halbuki kış lastikleri aynı koşullarda zeminde 34 metrede tamamen durabilir. Aradaki 6 metrelik fark bir tehlike anında çok ciddi oranda kazalardan kurtulmamızı sağlayabilir. Mevsimsel lastikle kış lastiği arasındaki ciddi oranda frenleme farkı olduğundan dolayı kendi can ve mal güvenlikleri için kesinlikle kış lastikleri takmalarını öneririz. Kış lastiğinde vakum olduğu için kışın yaza göre kayma oranını yüzde 100 düşürür. Yol tutuşu da iyi olur. Araç hasarını yüzde 90’na kadar düşürür.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol