DOĞALGAZ REHBERİ (3)

Bülent Saylam

DOĞALGAZ REHBERİ (3)

Bülent Saylam

29 Ocak 2016 Cuma 08:18
1053 Okunma
DOĞALGAZ REHBERİ (3)
 Doğalgaz rehberi yazı dizimizin 3. bölümünde diğer bölümlerde olduğu gibi GAZDAŞ internet sitesini inceleyerek devam edeceğiz. Dün “Tarifeler” seçeneğinde bulunan “Abone bağlantı bedeli, güvence bedeli, sayaç açma kapama bedeli, doğalgaz perakende satış fiyatı” bölümlerine göz atmıştık. Bugün yine “tarifeler” seçeneğinde “Doğalgaz Perakende satış fiyatı arşivi, K düzeltme katsayısı, ortalama fiili üst ısıl değer, serbest tüketiciler için” bölümlerine bakacağız.

DOĞALGAZ PERAKENDE SATIŞ FİYATI ARŞİVİ

“Tarifeler” seçeneğinde Doğalgaz Perakende satış fiyatı arşivi bölümünde 1 Ocak 2014 tarihinden 1 Ocak 2016 tarihindeki aylara ait perakende satış fiyatları arşivlenmiş. Arşive meraklı olanlar için “Eskiden biz hangi fiyattan ödüyorduk acaba” diyenler için güzel bir bölüm.


K DÜZELTME KATSAYISI NEDİR?

Diğer bir bölüm de “K düzeltme katsayısı” bölümü, bu bölümde “K Düzletme katsayısı”nın tanımı yapılmış ve tabloları verilmiş. “K Düzeltme katsayısı” ile ilgili olarak şu ifadelere yer verilmiş sitede: “Faturalandırmaya esas doğalgaz miktarı hesaplanırken; sayaçlardan ölçülen doğalgaz hacim değeri, otomatik hacim düzelticiler vasıtasıyla ya da hacim düzeltme katsayısı ile düzeltilmiş hacme (sm³) çevrilir. Doğal gaz kullanım basıncı 300 mbar ve altında olan kullanıcılar için düzeltilmiş hacim miktarı K düzeltme katsayısı ile çarpılarak bulunur.”

Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan verilere göre hesaplanan Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.'ye ait “K” Faktörü tabloları aşağıdadır.


ORTALAMA FİİLİ ÜST ISIL DEĞER (KCAL/M³) NEDİR?

Bu bölümde de önce “ortalama fiili üst ısıl değer”in tanımı yapılmış ve sonra da yine tablolar verilmiş. Bu tablolar 2012-2015 yılları arasında aylara göre Çerkezköy, Kırklareli, Lüleburgaz, Tekirdağ, Edirne, Büyük Karıştıran, Muratlı, Evrensekiz, Ulaş, Misinli, Kavaklı, Babaeski ve Kapaklı-Karaağaçlı merkezlerinin verileri bulunuyor. Bu yazıda bir sade Edirne’nin değerlerini vereceğiz.

“Ortalama fiili üst ısıl değer” şöyle tanımlanmış: “Doğalgazın ilgili tahakkuk dönemi içindeki her gün için tespit edilen üst ısıl değerlerinin o tahakkuk dönemi için hesaplanan metreküp cinsinden hacimsel akış ağırlıklı ortalamasıdır. 
Diğer bir tarifle 1 m³ doğal gazın yanması sonucunda elde edilen ısı enerjisi miktarı olup içeriğinde bulunan gaz kompanentlerinin oranlarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Kabul edilen standart değer 9.155 kcal/m3 olup ve fiili ortalama üst ısıl değerin standart değere oranı, tüketilen enerjinin gerçek miktarını belirler.”


SERBEST TÜKETİCİLER İÇİN

Bu bölümde tüketicilere PDF formatında “Doğalgaz kullanmak için dağıtım şebekesine bağlanma ve Bağlantı Anlaşma Süreci” veriliyor.

Konuyla ilgili şu ifadeler verilmiş:

“Sayın Müşterimiz,
Tesisinizde doğal gaz kullanmak için dağıtım şebekesine bağlanma ve Bağlantı Anlaşma Sürecini aşağıdaki dokümanda bilgilerinize sunuyoruz. 
Ayrıca 0212 456 21 47 numaralı telefondan Sanayi Müşterileri birimimizden veya web sitemizin iletişim bölümünde telefon bilgileri de yer alan bağlı olduğunuz İşletme Müdürlüklerimizden bilgi alabilirsiniz.”


 

Devam edecek…

Son Güncelleme: 30.01.2016 00:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol