Edirne Barosu Başkanı internet yasağını ve çocuk istismarını eleştirdi:

Bu uygulama; düşüncenin, kanaatlerin, haberleşmenin ve fikir alışverişinin sansürlenmesidir

Edirne Barosu Başkanı internet yasağını ve çocuk istismarını eleştirdi:

Bu uygulama; düşüncenin, kanaatlerin, haberleşmenin ve fikir alışverişinin sansürlenmesidir

15 Şubat 2014 Cumartesi 12:21
Edirne Barosu Başkanı internet yasağını ve çocuk istismarını eleştirdi:
 Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım, son zamanlarda ülke gündeminde önemli ölçüde tartışılan internete getirilen yasaklar, çocuk gelinler ve çocuk istismarına yönelik eleştirilerde bulundu.

Önceki gün, Keşan Hükümet Konağı girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, internette paylaşılan fikir ve düşüncelerin, Anayasal bir hakkın kullanımına yönelik olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Anayasamıza göre <Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.> İnternet yasakları; düşüncenin, kanaatlerin, haberleşmenin ve fikir alışverişinin sansürlenmesidir. Zamanlaması da son derece manidardır!”

“ÇOCUK GELİNLERE DİNİ NİKAH KIYANLAR, ÇOK AĞIR YAPTIRIMLARA UĞRAR”

“Çocukların cinsel istismarı” suçunun unsurları ve ceza miktarlarının TCK (Türk ceza Kanunu)’nın 103. Maddesi’nde düzenlendiğini kaydeden Özgür Yıldırım, şunları söyledi: “<Cinsel istismar>  deyiminden; İlgili maddenin birinci fıkrasının <a> bendine göre on beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış, İlgili maddenin birinci fıkrasının <b> bendine göre ise diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar anlaşılmaktadır. Resmi din görevlilerinin veya resmi din görevlisi olmayanların, <çocuk gelinlerin> dini nikahlarını kıymaları eylemi TCK 103/1-b maddesinde geçen <İradeyi etkileyen başka bir neden> olarak değerlendirilirse <çocuk gelinlere> dini nikah kıyanlar, çok ağır yaptırımları olan bu suça iştirak etmekten cezalandırılmış olurlar.”

 

 

Son Güncelleme: 16.02.2014 12:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol