Edirne Barosu Yönetim Kurulu:

“Tehlikenin farkında mısınız?”

Edirne Barosu Yönetim Kurulu:

“Tehlikenin farkında mısınız?”

28 Mart 2013 Perşembe 08:29
Edirne Barosu Yönetim Kurulu:
 Edirne Barosu Yönetim Kurulu, birçok vatandaşın merakını uyandıran, “Tehlikenin Farkında mısınız?” sorusundan oluşan ilânın ardından, dün de bir basın açıklaması yaptı.

Yerel basında dün yayımlanan ilânlardaki soruya açıklık getiren Edirne Barosu Yönetim Kurulu, ülkemizin üniter yapısına yönelik haksız ve hukuksuz eylemler gerçekleştirilmekte olduğuna dikkat çekerek, “Hukukun üstünlüğüne inanmamanın, hukukun üstünlüğüne saygı göstermemenin sebep olabileceği TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?” diye sordu. Açıklama şöyle;

Bastığımız yerlerini toprak diyerek geçmediğimiz, şanlı bayrağının altında yaşamaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumuz yüce devletimizin en önemli unsurlarından olan ‘üniter yapısına’ ve ‘ulus bilincimize’ yönelik olarak son günlerde haksız ve hukuka aykırı eylemler gerçekleştirilmekte, yaşanan bu süreçte ‘suç’ ve ‘suçlular’ açıkça övülmektedir. Yurttaşlarımızı bu eylemler karşısında uyanık ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Bir ülkede barış ortamının mevcudiyeti, fiilen ve hukuken var olan yabancı bir devletle savaş halinde olmama durumunu ifade eder. Kavram kargaşası yaşanmaması için kullanılan kelimeler özenle seçilmelidir.

Emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki hain emelleri geçmişte gerçekleşmediği gibi, ne bugün ne de bugünden sonra gerçekleşmeyecektir.

Suça karışmış herkesin kayıtsız ve şartsız olarak Türkiye Cumhuriyeti adaletine teslim olmaktan başka çaresi yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, devletimizin güvenlik güçleri suçluları yakalayıp, adalete teslim etmek görev yükümlülüğü altındadırlar. Bu görev ve yükümlülükleri İdarenin keyfi uygulamalarıyla engellenemeyeceği gibi hiçbir surette ne bir kişi, ne bir zümre, ne de bir sınıf, suçluların yakalanıp adalete teslim edilmesinin önüne geçmeye çalışamaz. Aksi takdirde karşılarında cumhuriyet savcılarımızı bulurlar.

Türkiye Cumhuriyeti, kanunlarla yönetilen bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde kanunilik ilkesi esastır. Keyfi ve kişiye özel muamele yapılamaz. Keyfi uygulamalara yer yoktur. Son günlerde keyfi uygulamalar hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu durum, kamu düzeni açısından kaygı vericidir. Yolu gösteren de gösterecek olan da hukuktur. Hukukun üstünlüğüdür. Herkes, hukukun üstünlüğüne saygı göstermek zorundadır.

Milli Egemenliğin yasama, yürütme, yargı organları eliyle kullanıldığı, bağımsız savunmanın temsilcisi olan Baroların yargının kurucu unsuru olarak kabul edildiği hukuk devleti olan ülkemizde anayasal düzenin ve kanunların bize verdiği hak ve yetkiye dayanarak, görev ve sorumluluk bilincimizle tarihe düştüğümüz bu notun muhataplarına soruyoruz: Hukukun üstünlüğüne inanmamanın, hukukun üstünlüğüne saygı göstermemenin sebep olabileceği TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ!

            Tarihe düştüğümüz bu notu milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un tarihe geçen unutulmaz sözüyle noktalıyoruz. “Allah, bir daha bu Millete İstiklal Marşı yazdırmasın”

Son Güncelleme: 28.03.2013 08:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol