Edirne'nin geleneksel el sanatları Bulgaristan'da görücüye çıktı

Edirne Belediyesi 8 bin 300 yıllık tarihe sahip olan kentin geleneksel el sanatlarını Bulgaristan'ın Yambol kentinde tanıttı.

Edirne'nin geleneksel el sanatları Bulgaristan'da görücüye çıktı

Edirne Belediyesi 8 bin 300 yıllık tarihe sahip olan kentin geleneksel el sanatlarını Bulgaristan'ın Yambol kentinde tanıttı.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Aralık 2018 Cumartesi 09:40
Edirne'nin geleneksel el sanatları Bulgaristan'da görücüye çıktı

DHA

Kispetten kırkyamaya, talikadan Ebru Sanatı'na, aynalı süpürgeden Edirnekari'ye kadar birçok ürüne, Yambol halkı soğuk havaya rağmen geçmişi geleceğe taşıyan, el emeği göz nuru ürünleri özenle inceledi, Edirne'yi daha da yakından tanıma fırsatı buldu.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülen 'Yambol ve Edirne- Tunca'nın iki şehri' isimli proje kapsamında Edirne Belediyesi Edirne'nin geleneksel el sanatları Yambol halkına tanıtıldı. Edirne ve Yambol belediyelerinin birlikte uygulamakta oldukları proje kapsamında Edirne'nin Geleneksel ve Turistik Yönleri adı ile düzenlenen etkinliğe Edirne Belediyesi'nin proje ekibi ile Edirne'nin geleneksel el sanatlarını tanıtmak üzere Edirne Kültürünü ve El Sanatlarını Tanıtma Derneği'nden (EKTADER) Kültür ve Turizm Bakanlığı sertifikası ile sanatlarını icra eden meyve sabunu, aynalı süpürge, kanaviçe, kırkyama, talika, edirnekari, kıspet ve deri işleri ustaları katıldı.

Proje kapsamında Yambol Belediyesi tarafından renovasyonu yapılan Yambol köprüsünün çevresine yerleştirilen yine proje kapsamında temin edilen ahşap kiosklarda Edirneli sanatkârlar tarafından üretilen el işçiliği ürünler sergilendi. Edirne Belediyesi de projeler kapsamında ürettiği şehir haritalarını, tanıtım broşürlerini Yambol Halkına dağıttı, sergi alanına kurulan televizyonda Edirne tanıtımı amacıyla hazırlanan Bulgarca videolar yayınlandı. Edirne'nin geleneksel el sanatlarını ve Edirne'yi Yambol halkına tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik soğuk havaya rağmen ilgi gördü.

Yambol ve Edirne - Tunca'nın iki Şehri isimli proje ile bölgeye ait doğal ve kültürel miras ve ilgili altyapının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile Edirne ve Yambol belediyelerinin turistik cazibelerinin artırılmasının hedeflendiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Proje kapsamında yatırım faaliyeti olarak Edirne'de Edirne Belediyesine ait tarihi binanın restorasyonu gerçekleştiriliyor, restorasyon 2019 yılı ocak ayı içerisinde tamamlanacak ve bina Belediyeye ait hizmet binası olarak kullanılmaya devam edecek. Yambol'da ise Tunca Köprüsünün renovasyonu gerçekleştirildi ve hizmete açıldı. İki şehre ait geleneksel kültürleri tanıtmak üzere 2018 yılı Şubat ayında Yambol Belediyesi Edirne Saraçlar Caddesi'nde Balkanlardaki baharı karşılama ritüeli olan “Kukerfestö etkinliği düzenledi. 2018 Nisan ayında Edirne Belediyesi de Yambol'da kendi kültürümüze ait “Kakava ve Hıdrellez kutlamalarının bir örneğini Yambol halkına sergiledi. Avrupa Birliği'nden proje faaliyetlerinin uygulanması için alınan hibe miktarı 503 bin 479,48 Euro olup, iki şehirde uygulanmakta olan yatırım faaliyetlerinin ve ortak kültürel faaliyetlerin tamamlanmasının ardından ortak proje 21 Şubat 2019'da sona erecek" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol