EGD Başkanı Sarılarlı, gazetecilerin yıpranma hakları konusunda bilgi verdi:

“Haktan yararlanmak için Sarı Basın Kartı gerekiyor’’

EGD Başkanı Sarılarlı, gazetecilerin yıpranma hakları konusunda bilgi verdi:

“Haktan yararlanmak için Sarı Basın Kartı gerekiyor’’

13 Kasım 2014 Perşembe 08:02
EGD Başkanı Sarılarlı, gazetecilerin yıpranma hakları konusunda bilgi verdi:
 Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı, Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Sarılarlı, gazetecilerin emekliliklerinde yıpranma hakkından faydalanmaları için “Sarı Basın Kartı” almalarının  gerekli olduğunu duyurdu.

Sarılarlı, üyelerinin sarı basın kartı almalarının önemine dikkati çekerek, şu açıklamayı yayınladı:

“Değerli üyemiz,

Hatırlanacağı gibi; Meslektaşlarımızın erken emekliliğini sağlayan “yıpranma hakkı” 1 Ekim 2008 tarihinde kaldırılmış, Cemiyetimizin de dahil olduğu meslek örgütlerimizin yoğun girişimleri sonucu 1 Şubat 2013 tarihinde 5510 sayılı Kanun’un 40. maddesi değiştirilerek yeniden yürürlüğe girmişti.

5953 sayılı Basın İş Kanunu gereğince çalışanlara, her (360 gün) yıl için 4/1 oranında yani 90 gün yıpranma hakkı veren 5510 sayılı Kanun, ne yazık ki “Basın Kartı Yönetmeliği’ne göre  basın kartı sahibi olmak suretiyle” maddesini de içermektedir.

Meslektaşlarımız basın kartı sahibi değilse, emeklilikleri hesaplanırken yıpranma hakkından yararlanamıyor. Bu nedenle, gazetecinin Sarı Basın Kartı aldığı andan itibaren işveren tarafından SGK’ya 32-A’dan bildirilmesi gerekiyor. İşverene yükümlülüğü ise yüzde 1.5’luk prim farkı oluyor.

Gazeteciler Konfederasyonu olarak 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin yeniden değiştirilerek, basın kartı şartının kaldırılması yönünde girişimlerde bulunduk ve konunun takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Üyelerimiz bu süreçte emeklilik işlemlerinde mağdur olmamak için, elektronik ortamda basın kartı başvurusu yapabilirler. Basın Kartı başvurularınızı

http://www.byegm.gov.tr/turkce/basin-karti” adresine yapabilirsiniz.

    Bilgilerinize sunarım. Sevgilerimle.’’

Son Güncelleme: 14.11.2014 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol