Eğitim Sen Nevruz’u kutladı

KESK Edirne Şubeler Platformu Adına Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Nevruz Bayramını kutladı.

Eğitim Sen Nevruz’u kutladı

KESK Edirne Şubeler Platformu Adına Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Nevruz Bayramını kutladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Mart 2019 Cuma 09:22
Eğitim Sen Nevruz’u kutladı

HABER MERKEZİ

21 Mart baharın gelişi olarak kabul edilen Nevruz Bayramının yeni başlangıçlar, yeni doğuşların adı olduğunu belirten Fırtına, şunları söyledi: “Yeni başlangıçlar, yeni doğuşların adıdır bayramlar… Birliğin, barışın ve mutluluğun sembolüdürler. İnsanlık değerleri adına zulme, zorbalığa ve gericiliğe karşı görkemli direnişlerin sergilendiği bölgemiz coğrafyası, büyük bayramların da mekânı olmuştur. Direnişlerin zaferlerle sonuçlandığı günler bayram olarak kutlanmıştır. Özünü direnişten alan Nevroz bu bayramlardan en köklü geleneğe sahip olanlardandır.”

“DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE BARIŞA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BİR DÖNEMDE NEWROZ’U KUTLUYORUZ!”

4000 yıllık bir tarihi olan Nevruz Bayramı hakkında bilgi veren Fırtına, şunları söyledi: “Günümüzden 4000 yıl önce Gutiler tarafından ‘yeni gün’ anlamına gelen Zagmuk bayram kutlamaları daha sonra Hurri, Kassit, Mitani, Urartu ve Medler zamanında da sürdürülmüştür. Tarihsel köklerini işte bu kutlamalardan alan Nevroz M.Ö. 612 tarihinde zalim Dehak’ın zulmüne balyozuyla son veren Demirci Kawa’nın önderliğinde başlayan isyanın simgesi olmuştur. 21.yüzyılda da zulüm ve zorbalığın yürütücüsü günümüz Dehaklarına karşı emekçiler ve ezilenler bir kez daha Demirci KAWA ruhuyla mücadelelerini sürdürüyorlar. Dünyada Ve Ülkemizde Barışa En Çok İhtiyaç Duyulan Bir Dönemde Nevroz’u Kutluyoruz! Bu dönemde de savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan, Asya halklarının Barış-Kardeşlik-Özgürlük Bayramı Nevroz özüne uygun olarak mücadelenin yükseltilmesi için moral umut tazeleyecek, coşkuyla kutlanacaktır. Nevroz ruhuyla başta Ortadoğu olmak üzere halklarımız geleceklerini emperyalist müdahalelerle değil kendi özgür iradeleriyle belirleyecektir.”

“NEVROZ DİRENİŞTİR! NEVROZ KUTLU OLSUN”

“Binlerce yıllık köklü tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu ve Mezopotamya topraklarında yaşayan bütün halklar için barış ve kardeşlik tutumunda ısrar edilmesi, bu ülke topraklarında yaşayan insanlara verilecek en büyük hediye olacaktır.” diyen Fırtına, “Eşit, özgür ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları ile değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkündür. 2019 Nevroz’unun barış ve kardeşliğe, yeni dostluklara ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesine vesile olmasını umuduyla. Savaşa, Sömürüye ve Zulme Karşı; Nevroz Direniştir! Nevroz Kutlu Olsun!” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol