Ehliyet sınavına otomatik vitesli araçla girilebilecek

STOP ETTİRENE İKİNCİ ŞANS

Ehliyet sınavına otomatik vitesli araçla girilebilecek

STOP ETTİRENE İKİNCİ ŞANS

23 Kasım 2015 Pazartesi 07:12
486 Okunma
Ehliyet sınavına otomatik vitesli araçla girilebilecek
 Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri içeren yönetmeliğin, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini belirterek, yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ehliyet sınavına manuel vitesli araçlarla katılma zorunluluğu kalkacağını ifade etti.

Ender Arda, trafikte yaşanan sorunların sadece mevzuatla hallolmayacağını, ilgili bütün aktörlerin özellikle de sürücü eğitimi veren kursların, sürücü ve yayaların çabasıyla çözülebileceğini vurguladı.

ADAY SÜRÜCÜLÜK 1 OCAK'TA BAŞLIYOR

Arda, Karayolları Trafik Kanununun ardından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücü belgesi türünün 8'den 17'ye çıkarıldığını, 1 Ocak itibarıyla 'aday sürücü' uygulamasının da başlayacağını hatırlattı.

Ender Arda, bu doğrultuda, Motorlu Taşıtlar ve Sürücü Kursları Yönetmeliğinde sürücü kurslarına ilişkin yeni düzenlemeler yaptıklarını dile getirerek, yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, adaylık sürecinde ehliyeti iptal edilenlerin, gerekli süreleri tamamladıktan sonra psikolojik değerlendirme sonucu sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge ile tekrar kayıt yaptırabileceğini belirtti.

DÜZENLEME OTOMATİK VİTES KULLANACAKLARI SEVİNDİRECEK

Yönetmelik değişikliğinin özellikle otomatik vites araç kullanmak isteyenleri mutlu edecek düzenlemeler içerdiğini dile getiren Arda, “Eğitim sınav araçlarının arasına, otomatik şanzımanlı araçlar da eklendi. Sürücü kursları, sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı araç bulunduracak. Adaylar, sertifika sınıflarına ait araçların, otomatik şanzımanlı olanlarıyla eğitim alacak. Sınavda başarılı olanların sertifikalarında ‘sadece otomatik şanzımanlı araç’ kullanabileceği belirtilecek.” dedi.

Ender Arda, bu kişilerin daha sonra manuel şanzımanlı araba için ehliyet almak istemeleri halinde ise sürücü belgesindeki sınıfa ilişkin ilgili derslerinin kalan yarısını alarak tekrar sınava gireceğini ve başardığı takdirde manuel vitesli araç kullanabileceğini söyledi.

DİREKSİYON SINAVI ÖNCESİ KURSLARDA ÖN SINAV YAPILACAK

Ender Arda, adayların direksiyon eğitimini, alanda ve simülatörde alacağını dile getirerek, simülatör dersinin en az 2 saat olacağını kaydetti. Akan trafikte en az 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye hak kazanan adayların, doğrudan ehliyet sınavına alınmayacağını belirten Arda, adayların kurs tarafından yapılacak direksiyon sınavına gireceğini vurguladı. Ender Arda, şunları söyledi: “Ön sınav yapılarak durumu uygun olanlar, ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı direksiyon sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınav sonucu ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilecek. Eğer gerekli ve yeterli eğitim verilmeden bu kursiyerlerin sınava girmesine izin verildiği tespit edilirse valiliklerce soruşturma açılacak. Soruşturma sonunda yeterli eğitim verilmediği tespit edilirse bu kurslara bir dönem kursiyer kaydı yapamama yaptırımı uygulanacak.”

ENGELLİLERE UZMAN EĞİTİM

Engellilerin trafikte yaşadığı sorunların da farkında olduklarını bildiren Arda, işitme engelliler için teorik ve uygulama eğitimi veren uzmanların artık bu eğitimlerin sınavlarında da görevlendirilebileceklerini bildirdi. Ender Arda, ehliyet sınavlarında sürecin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve denetimin artırılması amacıyla birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini kaydederek, “Başkasının yerine sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranlara ilişkin önlemler almaya devam ediyoruz. Bu kişilerin sürücü kurslarına tekrar kayıt yaptırabilmeleri için 1 yıl geçmesi gerekiyordu. Bu süreyi 2 yıla çıkardık. Artık başkasının yerine sınavlara girenlerle sınavda problem çıkaranlar, ancak 2 yıl sonra sürücü kurslarına kayıt yaptırabilecek.” Diye konuştu.

SINAV SÜRESİ UZATILDI

Bazı adayların sınavda heyecanlarına yenildiklerini aktaran Arda, adayların streslerini azaltma yönünde yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerine dikkati çekti. Uygulama sınavında süreyi 5 dakika uzattıklarını ifade eden Ender Arda, şöyle konuştu: “Direksiyon eğitiminde dersin sınav süresi, en az 30 dakikaydı. Uygulama sınav süresi artık en az 35 dakika olacak. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanımayla ilgili sorular sorularak adayın heyecanı azaltılarak sınava başlaması sağlanacak.”

STOP ETTİRENE İKİNCİ ŞANS

Arda, uygulama sınavı değerlendirme kriterlerinde bulunan “stop” sayısının da 2’ye çıkarıldığını, bu şekilde de adayların sınavda rahat olmasının sağlanacağını ifade etti. Bütün sürücülerin, 1 Ocak itibarıyla 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürmesi gerektiğini de dile getiren Ender Arda, “Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacak. Akabinde ise insanlar, ağır vasıta ehliyetlerini 5 yılda bir, B sınıfı araçlar için ise 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek.” dedi.

TRAFİK ADABI DERSİ VERİLECEK

Ender Arda, 1 Ocak’tan itibaren Trafik Adabı dersinin sürücü kurslarında verilmeye başlanacağını da hatırlatarak, şunları söyledi: “Sürücü kurslarında, 16 saat trafik ve çevre, 8 saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği ve 4 saat trafik adabı dersi verilecek. Trafik adabı dersini geçemeyenler, kursu bitiremeyecek ve dolayısıyla ehliyet de alamayacak.”

KURSLARDA TABAN FİYAT UYGULAMASI

Ender Arda, sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasına geçileceğini ve illerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak ders saat ücretlerinin belirleneceğini belirtti. Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğunun araçta bulunan herkese tatbik edileceğini kaydeden Ender Arda, sınavda durumundan şüphelenilen adaylara alkol ve uyuşturucu madde kontrolü yapılacağını da bildirdi. 

Son Güncelleme: 24.11.2015 07:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol