Emniyet yasağını, kalem bırakarak protesto ettiler

KARAKAŞ, ‘12 EYLÜL DÖNEMİNDE OLMAYAN YASAKLAR’

Emniyet yasağını, kalem bırakarak protesto ettiler

KARAKAŞ, ‘12 EYLÜL DÖNEMİNDE OLMAYAN YASAKLAR’

25 Aralık 2013 Çarşamba 09:04
Emniyet yasağını, kalem bırakarak  protesto ettiler
 Edirne’de görev yapan gazeteciler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gazetecilere yasak getiren kararını protesto etmek amacıyla dün İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde eylem yaptı.

Emniyetin önünde biraraya gelen gazeteciler, genelgeyi protesto ederek kalemlerini bıraktı.

Trakya Gazeteciler Derneği Başkan Vekili Orhan Doğan, bazı emniyet hizmet binalarında yer alan basın odalarına giriş kartlarını iade etmelerinin istendiğini belirterek, ülke gündeminin hırsızlık, yolsuzluk gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelgenin son derece manidar olduğunu söyledi.

Gazetecilerin halkın bilgi edinme hakkı adına, kamu yararına görev yaptığını belirten Doğan, “Gazetecilere yönelik getirilen yasakçı uygulamalara bugün bir yenisi daha eklendi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu.

Genelgede ayrıca gazetecilerin bazı emniyet hizmet binalarında yer alan basın odalarına giriş kartlarını iade etmeleri de istendi. Ülke gündeminin 'hırsızlık', 'yolsuzluk' gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır. Gazeteciler halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev görmektedirler.

Bu genelge toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar, sansürcü bir uygulamadır. 12 Eylül döneminde bile gazeteciler böyle bir uygulamaya maruz kalmadı. Türkiye'de böyle bir dönem yaşanmadı. Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde alınan yasaklama kararını kınıyor, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nü Türk Basın Tarihine kara bir leke olarak geçecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum." dedi.

KARAKAŞ, ‘12 EYLÜL DÖNEMİNDE OLMAYAN YASAKLAR’

Ardından gazeteciler adına bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Lütfü Karakaş, son günlerde Türkiye’de önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti.

Özellikle hükümet üyesi bazı bakanların yakınlarının da yer aldığı büyük yolsuzluk operasyonundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gazetecilerin emniyete ait binalara girmesinin yasaklayan bir genelge yayımladığını ifade eden Karakaş, "12 Eylül döneminde bile olmayan bu yasaklar, yasakçı zihniyet maalesef yeniden hortladı. Günümüzde Avrupa Birliği’ne girmek için çaba sarf ettiğimiz bugünlerde en önemli kriter şeffaf olmak, hesap verebilir olmaktır. Ama görüyoruz ki, olayların üzerini örtmek, topluma ve yaşananlara ayna tutan gazetecilerin bilgi almasını engellemek için yapılan bu genelgenin bir an önce kaldırılmasını, bir hukuk devletinde bu tür uygulamaların olmaması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

 

Son Güncelleme: 25.12.2013 09:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol