Ender Arda, ehliyet alacakları uyardı

EHLİYET ÇEŞİDİ 17’YE YÜKSELDİ

Ender Arda, ehliyet alacakları uyardı

EHLİYET ÇEŞİDİ 17’YE YÜKSELDİ

20 Ağustos 2015 Perşembe 08:31
567 Okunma
Ender Arda, ehliyet alacakları uyardı
 Keşanlılar Sürücü Kursu Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda, stajyer sürücü uygulamasının 1 Ocak 2016'da başlayacağını belirterek, ilk defa ehliyet alacakların stajyerliğe kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü kurslarına başvurarak, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava girmeleri gerektiğini ifade etti. Stajyer ehliyetin, ilk defa ehliyet alacaklar için başarılı olduktan sonra sürücü belgesini 2 yıllık staj çerçevesinde kullanması anlamına geldiğini ifade eden Arda, stajyer ehliyette, kursiyere 75 ceza puanı hakkı verileceğini dile getirdi. Önder Arda, kursiyerlerin 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurması halinde psikoteknik belgesi aldıktan sonra tekrar ehliyet için sürücü kursuna müracaat etmesi gerekeceğini vurgulayarak, "Kursiyer, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı 3, yaya üstünlüğünü de 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. Bu durumda kursiyerin tekrar sürücü kursuna baştan müracaat etmesi gerekecek. İlk defa ehliyet alacakların stajyere kalmaması için 10 Eylül'e kadar sürücü kurslarına başvurarak, 10 Ekim'de yapılacak teorik sınava girmeleri gerekmektedir. Yani stajyerlikten önceki son sınav 10 Ekim 2015'te. Bu sınava girebilmesi için kursiyerlerin sürücü kurslarına en geç 10 Eylül 2015 tarihine kadar müracaat etmesi gerekiyor." dedi.

EHLİYET ÇEŞİDİ 17’YE YÜKSELDİ

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, stajyer ehliyet dışında birçok yeniliği de getirdiğini kaydeden Arda, buna göre 9 olan ehliyet çeşidinin 17'ye yükseldiğini dile getiren Arda, B sınıfı ehliyetlerin 10, E sınıfının 5 yılda bir sağlık raporu alınarak değiştirileceğini, böylece ömür boyu ehliyet döneminin kapanacağını söyledi.

Ender Arda, yeni yılla birlikte yenileriyle değiştirilecek olan yaklaşık 25 milyon ehliyetin, Avrupa ülkeleri başka olmak üzere 80 ülkede geçerli olacağını belirterek, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün ehliyetlere yönelik yaptığı yönetmelik değişikliklerinin hem teorik, hem de direksiyon sınavlarını daha ciddi bir noktaya taşıdığını bildirdi. Arda, şunları söyledi: "Sürücü kursuna müracaat eden her 100 kişiden 99'u direksiyon sınavlarında başarılı olurken, bugün bu istatistik yüzde 60'lara kadar gerilemiştir. Ehliyet alacaklar için dünya standartlarında kriterler getirilmiştir. Zor olan bu ehliyet sınavı sistemi, 1 Ocak 2016'dan itibaren daha zor olacak."

SERTİFİKLAR, STAJYER OLMAMAK İÇİN 1 OCAK’A KADAR DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Önder Arda, değişiklikle sertifika sürelerinin iki yılla sınırlandırıldığını, ehliyete dönüştürme süresini aşanların sertifikalarının iptal edileceğini dile getirerek, "Sertifikası elinde olan sürücü adayları stajyer olmak istemiyorlarsa sertifikalarını 1 Ocak 2016'dan önce ehliyete dönüştürmeleri gerekiyor. Trafik daire müdürlükleri yapılan müracaatlarla stajyerlikleri kontrol edecektir. 1 Ocak 2016'dan sonra sertifikasını ehliyete dönüştürmek isteyenler sınavlarda hangi tarihte başarılı olmuş olurlarsa olsunlar, stajyerliğe kalırlar. Burada esas alınan trafik müdürlüklerine yapılan müracaatlardır." şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 20.08.2015 08:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol