Ender Arda, “Karayolları Trafik Yönetmeliği”ndeki değişikleri değerlendirdi

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Ender Arda, “Karayolları Trafik Yönetmeliği”ndeki değişikleri değerlendirdi

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

02 Aralık 2014 Salı 07:51
Ender Arda, “Karayolları Trafik Yönetmeliği”ndeki değişikleri değerlendirdi
 Keşanlılar Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni-Direksiyon Usta Öğreticisi Ender Arda, dün yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından “Karayolları Trafik Yönetmeliği”nde önemli değişiklikler yapacak tasarı üzerindeki çalışmalarda sona gelindiğini belirterek, tasarı ile ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin sona ereceğini ifade etti.

Düzenleme ile motorlu bisikletler (M), motosiklet (A), Otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgelerinin sadece 10 yıl için geçerli olacağını dile getiren Arda, Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu alarak sürüş testlerinden başarı ile geçen sürücüler ehliyetinin süresini 10 yıllığına uzatmış olacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor. dedi.

C VE D SINIFI EHLİYETLER 5 YILDA BİR YENİLENECEK

Ender Arda, çalışmalarında son aşamaya gelen yönetmelik tasarısı ile sürücü belgelerinin yenilenme süreleri ve şartlarının belirlendiğini kaydederek, şunları söyledi: Bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor. Düzenleme ile 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi sona erecek. Öngörülen düzenlemeyle motorlu bisikletleri (M), motosiklet (A), otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgeleri sadece 10 yıl için geçerli olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler ise 5 yılda bir yenilenecek.”

TARİHİ UZATMAK İÇİN TESTE GİRME ŞARTI

Ehliyetin son kullanma tarihinin yazılı olarak belgede yer alacağını kayıt düşen Arda, Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve 343 TL idari para cezası uygulanacak. şeklinde konuştu.

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Ender Arda, yeni tip sürücü belgelerinin Maliye Bakanlığı ile darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca belirleneceğini belirterek, şunları söyledi: 3 farklı sürücü belgesi prototipi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlar Kurulu’nda sunumu yapıldıktan sonra ehliyetlerin son haline karar verilecek. Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştirilecek. Sürücü belgesinin tasarımı gerek Karayolu Trafiği Konvansiyonu, gerekse Avrupa Birliği’nin 91/439 ve 2006/126 sayılı direktiflerinde belirtilen içerik, şekil ve güvenlik unsurları göz önünde bulundurularak ISO 18013-1, 2, 3 standartlarına göre hazırlanıyor. Yeni ehliyetler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı personeli ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü personelinin çalışmaları sonucunda tasarlanıyor. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde fotoğraf, adı-soyadı, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak. Sol üst köşede TR kısaltması ve sağ üst köşede Türkiye Cumhuriyeti yazılacak ve Türk bayrağı bulunacak. Düzenleme ile ehliyetler yeniden sınıflandırılacak ve otomobil kullananlara B sınıfı ehliyet verilecek.”

BAKANLIK, BELGELERİN DEĞİŞİMİNE 2015 YILI BAŞINDA BAŞLANMASINI PLANLIYOR

Kamyon sürücülerinin sınıfının C ve CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının ise D1, D1E, D ve DE olacağını ifade eden Arda, “Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere K sınıfı ehliyet verilecek. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerine, İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor. Yeni sürücü belgelerinin ön yüzünde şu bilgiler yer alacak: ‘Soyadı, adı, diğer adları, doğum tarihi ve yeri, veriliş tarihi, geçerlilik tarihi, belgeyi veren makamın adı, TC kimlik numarası, belge numarası, belge sahibinin fotoğrafı, belge sahibinin imzası, sürücü belgesi sınıfı bilgileri.’ Kartın arka yüzünde ise sürücü belgesi sınıfı, sürücü belgesi sınıfına ilişkin veriliş tarihi, sürücü belgesi sınıfına ilişkin geçerlilik tarihi, kodlanmış bir şekilde her bir taşıt kategorisine ilişkin ilave bilgiler veya kısıtlamalar, kan grubu, ticari araç sürücüleri için yonga alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri yer alacak.” dedi.

MAĞDURİYETİN OLUŞMAMASI İÇİN TEK YOL DOSYALARIN EHLİYETE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Ender Arda, daha önce sınavlara girerek sertifika almaya hak kazananların dosyalarını sürücü kurslarından almadığının görüldüğünü dile getirerek, şunları söyledi: “Bu durumdaki kişilerin yılsonuna kadar mutlaka dosyalarını alarak trafik tescil şubelerinden ehliyete dönüştürmeleri gerekmektedir. Bu işlemi yapmayanlar hak etmiş oldukları ehliyetleri ne yazık ki kaybedeceklerdir. Tekrar sınava girerek aynı işleme tabi tutulacaklardır. Mağduriyetin oluşmaması için tek yol dosyaların ehliyete dönüştürülmesidir.” 

Son Güncelleme: 03.12.2014 08:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol