Ev sahiplerine müjde

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, dün yaptığı açıklamada, bu yıl uygulanmaya başlayan kiraların sigortalanmasıyla ilgili bilgi verdi.

Ev sahiplerine müjde

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, dün yaptığı açıklamada, bu yıl uygulanmaya başlayan kiraların sigortalanmasıyla ilgili bilgi verdi.

13 Temmuz 2017 Perşembe 00:00
Ev sahiplerine müjde

AYŞİN SEÇİL GEZER

Güngör, “Ülke nüfusunun ciddi bir oranı kiracı konumunda. Kira sigortalanması ile devletin vergi kaybı olmayacak. Konut kiralama işlemlerinin tümü kayıt altında olacak. Ev sahipleri kirasının peşinde koşmayacak çünkü hakları koruma altında olacak.” dedi.

YOĞUN TALEP VAR

Kira sigortasının birçok sorunu çözeceğini ifade eden Olcay Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl 22 Mayıs itibariyle aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası uygulamasına yoğun talep var. İlk 20 günde 814 mülk sahibi bilgi almak için çağrı merkezlerine müracaatta bulundu. Bu uygulama mülk sahiplerinin haklarını da koruyor. Kiracının kirayı ödememesi halinde mülk sahibi parasının peşinde koşarken mağdur olmayacak. Kira sigortası ile tüm konut işlemleri kayıt altında olacağı için devletin vergi kaybı da büyük oranda azalmış olacak.”

MAL SAHİBİ VE KİRACI BİLGİLERİ BAŞVURU İÇİN YETERLİ
Kira sigortası uygulaması hakkında bilgi veren Güngör, “Mevcut kiracısı olan mülkler ve yeni kiralama yapılan mülkler için, mal sahibi ve kiracı bilgileri başvuru için yeterli. İlk üç ay bekleme süresi içerisinde kira bedeli düzenli ödenmesi gerekiyor. Sigorta işlemlerinin tamamlanması için evin kira bedeline göre % 65 tutarında ücret talep ediliyor. Örneğin evin kirası bin lira ise yıllık 650 TL kira sigortası primi ödenecek.”

GELİRLER KOLAYLIKLA TAKİP EDİLEBİLİR
Kira sigortası uygulamasının kayıt dışılığın azalmasına da etkisi olacağını dile getiren Güngör, sözlerini şöyle tamamladı: “Kira gelirini sigortalatmak isteyen mülk sahibinin gelirleri bu yolla kayıt altına alınacağından, sigortalanan gelirlerin vergisi de rahatlıkla tespit edilebilecek. Sigorta şirketleri, maliye ile veri paylaşımında bulunabilir ve gelirler bu şekilde kolaylıkla takip edilebilir”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol