Fatih Divanı okumaları başlıyor

Millet Kıraathanesi'nde, Prof. Dr. Rıdvan Canım'la Fatih Divanı Okumaları başlıyor.

Fatih Divanı okumaları başlıyor

Millet Kıraathanesi'nde, Prof. Dr. Rıdvan Canım'la Fatih Divanı Okumaları başlıyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
23 Şubat 2019 Cumartesi 09:55
Fatih Divanı okumaları başlıyor

HABER MERKEZİ
Trakya Üniversitesi İkra Kitap Topluluğu'nun tertip ettiği program her ayın son Salı günü, Fatih'in doğduğu söylenen Saray-ı Atik bölgesinde bulunan ve hâl-i hazırda Millet Kıraathanesi olarak kullanılan Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Selimiye binasında yapılacak.
Programda Prof. Dr. Rıdvan Canım öncülüğünde Fatih'in divanı şerh edilecek. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Rıdvan Canım; “Edirne'miz bilindiği gibi aynı zamanda bir şair olan ve 'Avnî' mahlâsıyla şiirler yazan Fatih Sultan Mehmed'in doğduğu şehir. Onu, hem de doğduğu yerde divanı vesilesiyle anmak çok anlamlı. Edirne aynı zamanda Osmanlı şiirinin doğduğu ve şekillendiği bir şehir. Kendisi de şiir gibi bir şehir olan ve şiirlere konu olan, binlerce Üniversite öğrencisini barındıran Edirne'de şiir toplantılarını başlatmak bizim için de çok anlamlı. İnşallah hem sevgili öğrencilerimizin hem de değerli hemşehrilerimizin Fatih Divanı Okumaları'na gereken ilgiyi göstereceklerine inanıyorum.” dedi.
İkra Kitap Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Muhammed Altaytaş da “Geçtiğimiz Eylül ayında Trakya Üniversitesi İkra Kitap Topluluğu’nu kurduk. Gönüllü olarak bize destek olan hocalarımızın rehberliğinde, 6’sı klasik İslâmî ilimler, 6’sı da fikir, edebiyat ve sanatla ilgili olmak üzere toplam 12 okuma grubu oluşturduk. Bize katılan öğrencilerimizle, dostlarımızla kitapların, fikrin, edebiyatın, sanatın izinde yola revan olduk. Önümüzdeki haftadan itibaren, Avnî mahlasıyla yazan hemşehrimiz Fatih Sultan Mehmed’in divanını, yine Fatih’in doğduğu düşünülen mekânda ve Edirneli bir edîp ve akademisyen olan Prof. Dr. Rıdvan Canım hocamızın şerhiyle okumaya başlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Topluluğumuza verdiği katkıdan hocamıza müteşekkiriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol