Fidan: “Dünya çapında bir firma olmayı hedefliyoruz”

Keşanlı iş is insanı Ubeydullah Fidan, TV8,5 kanalında yayınlanan ‘İş ve Başarı’ programına katılarak Tuğçe Koca’nın sorularını yanıtladı ve inşaat sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Fidan: “Dünya çapında bir firma olmayı hedefliyoruz”

Keşanlı iş is insanı Ubeydullah Fidan, TV8,5 kanalında yayınlanan ‘İş ve Başarı’ programına katılarak Tuğçe Koca’nın sorularını yanıtladı ve inşaat sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Mayıs 2021 Çarşamba 10:42
Fidan: “Dünya çapında bir firma olmayı hedefliyoruz”

SONGÜL KONAR

Son düzenlemelerle birlikte müteahhitlik yapmak isteyenlere bazı şartlar getirildiğini belirten Fidan, inşaat sektörünün ülkenin lokomotif sektörlerinden olduğunu söyledi.

Aile şirketi olarak ticaret hayatlarına devam ettiklerini belirten Fidan: “Şirketimizin kurucusu babam Mehmet Fidan’dır.  Kendisi bu bölgede 50 yıl civarında faaliyet gösteriyor. İnşaat sektöründeki işlerle ilgilenerek en son müteahhitlik aşamasına geçiş yaptık ve yaklaşık olarak 15 yıldan beri inşaat üretimi yapıyoruz. 500 kilometre çapta faaliyet gösteren bir şirketimiz var. Gelecek planlarımız aktif olarak Trakya bölgesinde mümkünse 81 ilimizde ve daha da ileri götürmek gerekirse dünya çapında bir firma olmayı hedefliyoruz. Bir proje ruhsat aşmasına geldiğinde direk bakanlığın sisteminden hiç bildiğiniz bir yapı denetim firması tarafından atama yapılıyor. Bu, jeoloji mühendisleri, makine mühendisleri, inşaat mühendisleri gibi birçok farklı mühendisi barındıran bir kuruluş. İnşaat faaliyetleri bu kuruluşların denetiminde devam ediyor. Buna ekstra olarak birde müteahhit sınıflandırması çıktı. Yani artık herkes istediği yere gidip istediği kadar üretim yapamıyor” şeklinde konuştu.

Müteahhitlik firmasının kademeleri neler ve kimler hangi dereceyi alabiliyor? Sorularını da cevaplayan Fidan sözlerine şöyle devam etti: “Tamamen bir ehliyet gibi bir şey. A,B,C,D,E,F gibi sınıflandırmaları var. Kimisi 2 bin metrekare inşaat yapabilirken kimisi 5 bin metrekare yapıyor. Bilgiye ve tecrübeye dayalı belge veriliyor. Uygulamak istediği bir projeyi bununla ilgilenen birime sunduğunda geçmişteki yaptığı işlere ve iş bitirme belgelerine göre yapabilirsin veya yapamazsın deniliyor.”

“KONUT SEKTÖRÜ HER ZAMAN VAR OLACAKTIR”

Pandemiden dolayı son 1 yılda konut tercihlerinin değiştiğini vurgulayan Ubeydullah Fidan, sözlerini şöyle tamamladı:  İnsanlar biraz daha doğa turizmine yönelmeye başladı ve konutta da bize bu şekilde talepler geliyor. Bahçeli, güzel, yeşillikli evler tercih ediliyor. Bizim bulunduğumuz bölge bu imkânlar için biraz daha kısıtlı. Yazlık bölge olarak yazlıklar üretilebilir ama hem yazlık hem kışlık diye tabir edilen konut tercihleri ilçemizde kısıtlı. Bunun için biraz daha farklı bölgelere gitmek lazım. Ülkenin ekonomisi ve konut sektörüne genel bakış olarak hiçbir şüphe olmasın, konut sektörü her zaman var olacaktır. Ülkemizde ki lokomotif sektördür. Döviz, altın gibi farklı emtialarda yatırımları bulunanlar yatırımlarını bu süreçte gayrimenkulden yana değerlendirirlerse kazançlı çıkacaklardır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol