Gaytancıoğlu: “Bu 100 TL’lik artış elektrik faturasını bile ödemez”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, emeklilerin bayram ikramiyesindeki artışı hakkında konuştu.

Gaytancıoğlu: “Bu 100 TL’lik artış elektrik faturasını bile ödemez”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, emeklilerin bayram ikramiyesindeki artışı hakkında konuştu.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Mayıs 2021 Çarşamba 10:20
Gaytancıoğlu: “Bu 100 TL’lik artış elektrik faturasını bile ödemez”

AYGÜL KONAR

Gaytancıoğlu açıklamasında, “İnşallah bu iktidar gittikten sonra Türkiye’nin gerçek gündemini Cumhuriyet Halk Partisi belirleyecek” ifadelerine dikkat çekti.

“İNSANCA YAŞAM MÜCADELESİ SÜRDÜRÜLMÜYOR”

Konuşmalarında, “Sosyal dengesizlikleri, emeklilerin yıllardır bekledikleri intibak yasasını düzenleyerek insanları yaşanabilir gelire kavuşturacağız” ifadelerine yer veren Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak görüşümüz belli. 1500 TL olması için kanun teklifi de verdik. Cumhuriyet Halk Partisinin uzun dönemdir baskıları neticesinde emeklilere ilk defa bayram ikramiyesi verildi. Biz bunun 1500 TL olmasını istedik. Bunu hem ramazan bayramında hem kurban bayramında istedik. Emeklinin maaşı kadar ikramiye almasını yıllarca söyledik. İktidar bu rakamı vermedi. 2018 yılı seçim öncesi bayramlarda emekliye biner TL verilmeye başlandı. Bu 1000 TL günün koşullarında, enflasyonun çok altında kaldı. En azından 1500 TL olması için yasa teklifinde bulunduk. TBMM’de de teklife sunduk, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyları ile ret edildi. 1000 TL olan ikramiyeyi 1100 TL olarak güncellediler. Artış 100 TL olarak yapıldı. Bu 100 TL’lik artış elektrik faturasını bile ödemez. Emeklinin yaşam standardı zaten düşmüştü, açlık sınırının altında gelirleri var. Emeklilerin %60’ı bin TL’nin altında gelire sahipler. İnsanca yaşam mücadelesi sürdürülmüyor. Emeklilerin çoğu yıllardır devlete hizmet etmiş, artık dinlenmesi gereken, iş hayatında olmaması gereken kişiler olmalıyken, günümüz koşullarında emekli olunduğu gibi yeni bir iş bulma derdindeler. Emeklilik Türkiye’de büyük bir sorun. Çoğunun geliri açlık sınırı altında. Genel başkanımız ısrarla 1000 TL altında emekli maaşı olmaz demişti. 1500 TL altında emekli maaşı alanlar var demiştik. Şu an en düşük emekli maaşı 1500 TL oldu. Oldu ama emekli maaşlarına zam yapıldığında 1500 TL olanlara zam yapılmıyor. Bu sosyal dengesizliktir. İnşallah bu iktidar gittikten sonra Türkiye’nin gerçek gündemini Cumhuriyet Halk Partisi belirleyecek. Sosyal dengesizlikleri, emeklilerin yıllardır bekledikleri intibak yasasını düzenleyerek insanları yaşanabilir gelire kavuşturacağız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol