Gaytancıoğlu, kumsal kiralamalarını sordu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bir soru önergesi verdi

Gaytancıoğlu, kumsal kiralamalarını sordu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bir soru önergesi verdi

25 Mayıs 2016 Çarşamba 08:58
Gaytancıoğlu, kumsal kiralamalarını sordu
 CHP Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu geçtiğimiz günlerde Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği’nin, kumsalların kiraya verilmesi yönünde yaptığı açıklamaları sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye bir soru önergesi verdi. Gaytancıoğlu, söz konusu yerlerden Sazlıdere ve Yayla Sahillerine plan ve proje yapılacağının belirtilmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen plan ve projelerinin yapılmamasını da eleştirdi.  Kamuoyunda söz konusu yerlerin Orman İşletme Müdürlüğü’nden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne devredildiği bilgisinin dolaştığını ancak muhtarların muhatap bulamamaktan yakındıklarını belirten vekil Gaytancıoğlu kiralama konusunda da kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

Gaytancıoğlu’nun Özhaseki’ye verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;

“Edirne İlimiz Keşan İlçesi Sazlıdere ve Yayla Köy muhtarlıkları 2009 yılında Orman İşletme Müdürlüğüne müracaat ederek köy sınırları içerisinde bulunan kumsalları kiralamak istemiştir. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından söz konusu yerlerin ölçümünü yapılmış ve bu yerlerin planı ve projesinin Orman İşletme Müdürlüğünce yapacağı daha sonra da muhtarlıklara devredileceği belirtmiştir. Ancak 7 yıl geçmesine rağmen hiçbir plan ve proje yapılmamış daha sonra ise söz konusu yerlerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne devredildiği bilgisi muhtarlara verilmiştir. Şuan ise kamuoyunda yerlerin özel şahıslara kiralanacağı bilgisi dolaşmakta, İstanbul’dan gelip arsa almaya giden kişiler de gittikleri yerlerden hiçbir açıklama almadıklarını belirtmektedir. Kısacası bu konuda kamuoyunda tam bir belirsizlik söz konusudur. Buna göre;

1. Söz konusu yerler ile ilgili olarak köy muhtarları kiminle muhatap olacaklarını bilmemektedirler. Bu yerler ile ilgili olarak muhtarlara ve kamuoyuna sağlıklı bilgi verilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

2. Söz konusu yerler Orman İşletme Müdürlüğü’nden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne devredilmiş midir? Devredildi ise gerekçesi ne olmuştur?

3. Köylerdeki kumsalların köy muhtarlıklarına kiralanması yerine özel kişilere kiralanmasını doğru buluyor musunuz?

4. İki yıl önce söz konusu yerlere Turizm İl Müdürü gelmiş ve iki yıl içerisinde bu kumsalları cennet yapacaklarını belirtmiş, bu söylem basında da yer bulmuştur. Ancak iki yıl geçmesine rağmen söz konusu yerlerde tuvalet bile yoktur. Bu yerlerin fiziksel yapısının düzenlenmesine yönelik çalışmalar ne zaman yapılacaktır?”

 

Son Güncelleme: 26.05.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol