Gaytancıoğlu: “Tarım Bakanına patates kıyağı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, patates ithalatı ile ilgili soru önergesi verdi.

Gaytancıoğlu: “Tarım Bakanına patates kıyağı”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, patates ithalatı ile ilgili soru önergesi verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Mart 2019 Perşembe 10:09
Gaytancıoğlu: “Tarım Bakanına patates kıyağı”

HABER MERKEZİ

Gaytancıoğlu, hükümetin 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlaması üreticilerin tepkilere neden olduğunu hatırlatarak, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Food’un danışmanlığı yapmış olması iddiasını Meclis gündemine getirdi ve “Pakdemirli’nin danışmanlık yaptığı şirketten patates mi alınacak?” dedi.

ERDOĞAN'IN İMZASIYLA PATATESTE GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

Gaytancıoğlu, konuyla ilgili olarak “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton patates için gümrük vergisi sıfırlandı. Yerli üreticileri zor duruma sokacağı ve ülke tarımını olumsuz yönde etkileyeceği nedeniyle eleştirilen bu karar, tepkilere neden oldu.

Sıfır gümrükle ithalat tartışması devam ederken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi McCain Food’a yaptığı danışmanlık akıllara geldi. Pakdemirli’nin özgeçmişinde 2013-2018 yılları arasında söz konusu şirkete danışmanlık yaptığı görülüyor. Pakdemirli’nin bu şirkete danışmanlık yapmış olması sosyal medyada ‘McCain Food’dan ne kadar gümrüksüz patates alınacak’ sorularına sebep oldu.”

Bu soru, Tarım, Orman ve Köyişleri Komsiyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine de taşındı.

İDDİA, MECLİS GÜNDEMİNDE

Türkiye'nin bir zamanlar tarımda net ihracatçı bir konumdayken günümüzde en temel tarım ürünlerini bile ithal eder duruma geldiğini belirten CHP'li Gaytancıoğlu, iddialar üzerine soru önergesi verdi. Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır.”

GAYTANCIOĞLU, ŞU SORULARI YÖNELTTİ:

Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir? Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır? Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol