Geçici iş ekipmanı bilgilendirme toplantısı Ankara’da yapılacak

HABER MERKEZİ

Geçici iş ekipmanı bilgilendirme toplantısı Ankara’da yapılacak

HABER MERKEZİ

25 Ocak 2017 Çarşamba 10:45
Geçici iş ekipmanı bilgilendirme toplantısı Ankara’da yapılacak

 HABER MERKEZİ

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, “İnşaatlarda Kullanılan Geçici İş Ekipmanı Bilgilendirme Toplantısının” 2 Şubat 2017 Perşembe günü TOBB’un Ankara’daki Sosyal Tesislerinde yapılacağını bildirdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yüksel Alioğlu, iş kazalarının en yoğun yaşandığı sektörlerden birinin inşaat sektörü olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“Sektörün yapısı gereği, yüksekte çalışmadan kaynaklanan düşme sonucu yaralanmalar ve ölümler, inşaat sektörünün ölümcül iş kazaları bakımından en ön sıralarda yer almasına sebebiyet vermekte. Sahada iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılan denetimler, muhatapların yüksekte çalışma ve bu tür çalışmalarda kullanılan iş ekipmanları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları sonucunu çıkarmaktadır. Konu ile ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de katkıları ile birçok proje yürütülmektedir.Bu bağlamda, kullanılan iş ekipmanları içinde ağırlığı teşkil eden cephe iskeleleri ile ilgili olarak 2014 yılında başlatılmış olan Güvenli İskele Projesi kapsamında çok ciddi mesafe alınmıştır.

İnşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının önlenmesi ve yürütülmekte olan mevcut projelerin etkinliğinin arttırılması amacıyla kamu ve özel sektör kuruluşlarının katkılarıyla karşılıklı işbirliği içerisinde daha etkin bir mücadele yürütülerek önümüzdeki yıllarda inşaatlarda kullanılan asılı erişim donanımları, hareketli cephe platformları, kalıp altı iskeleleri, yakalama ağları, geçici korkuluk sistemleri vb. konusunda da ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı cephe iskelelerinde ulaşılan başarının elde edilmesi planlanmaktadır.”

Alioğlu, açıklamasının devamında, bu amaçla, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde inşaat müteahhitleri ve geçici iş ekipmanları üreticilerine yönelik olarak 2 Şubat 2017 tarihinde, TSE Belgelendirme Süreci (İnşaatlarda kullanılan geçici iş ekipmanları), İnşaat Sektöründe Denetim, Güvenli İskele Projesi ve Mesleki Yeterlilik Sistemi ve TOBB’un Bu Konudaki Faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirileceğini ifade etti.

Bilgilendirme toplantısında ayrıca, TOBB inisiyatifinde kurulmuş olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM)’nin de faaliyetleri hakkında sunum yapılacağı bildirildi.

Bu önemli bilgilendirme toplantısına katılmak ve ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak ile irtibata geçebilecekleri belirtildi.

Son Güncelleme: 27.01.2017 00:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol