Gegeoğlu: “Toplumda artık, saygı kavramı kalmadığını görüyoruz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu yaptığı açıklamada; son dönemde yaşanan kadına şiddet ve cinayet vakaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gegeoğlu: “Toplumda artık, saygı kavramı kalmadığını görüyoruz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu yaptığı açıklamada; son dönemde yaşanan kadına şiddet ve cinayet vakaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
23 Ocak 2019 Çarşamba 10:38
Gegeoğlu: “Toplumda artık, saygı kavramı kalmadığını görüyoruz”

HABER MERKEZİ

“KADIN CİNAYETLERİNE, EN AĞIR CEZALAR VERİLMELİ”

Türkiye’de son dönemde yaşanan kadına şiddet ve cinayetleri hakkında bilgilendirmede bulunan Gegeoğlu, “Kadın cinayetleri geçmiş dönemde gazetelerin 3’üncü sayfalarında yer alırdı. Ama son dönemde kadın dernekleri tarafından belli bir farkındalık yaratıldı. Toplumda artık, daha fazla yer almaya başladı. Türkiye genelinde yapılan istatistiklere bakıldığında, Edirne’nin kadının özgür olduğu ve en rahat yaşadığı kent şeklinde ifade ediliyor. Ama maalesef, Edirne ve ilçelerinde istenmeyen durumlar yaşanıyor. Kadınların artık, şiddete ve cinayetlere maruz kalmasını istemiyoruz. Şiddeti uygulayan ya da cinayeti işleyen kişilerin mahkemelerde ‘pişmanım’ şeklinde söylemde bulunarak, ceza indirimlerinden yararlanıyor olmasına itiraz ediyoruz. En ağır cezaların verilmesi gerektiğini düşünüyoruz,” dedi.

“KEŞAN’DAKİ YETKİLİLER, KADIN CİNAYETİNİ ÇOK KISA SÜRE İÇERİSİNDE ÇÖZDÜ”

Kadın cinayetlerinin bir daha yaşanmaması ve bu tür vakaları engelleme adına adliye ve emniyet güçlerine büyük işler düştüğüne kayıt düşen Çiğdem Gegeoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de birçok kadın cinayetinin sorumluları bulunamıyor. Ama Keşan’da gerek savcılık makamları gerekse Keşan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadın cinayetini çok kısa süre içerisinde çözdü ve sorumluları yakaladı. Bir kadın olarak, yetkililerin gösterdiği hassasiyetten ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz. Keşan’daki yetkili makamlar, üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yapıyorlar.”

“UYGULANMA KONUSUNDA, İLERLEME KAT EDEMEDİK”

“Türkiye’de kadına şiddet vakaları ve cinayetlerini geçmiş yıllarda çok fazla görmezdik. Son süreçte çok fazla görmeye başladık. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Gegeoğlu şunları söyledi: “Toplum şu anda, zor günlerden geçiyor. Geçmişte, yaşlı insanlara karşı belli bir saygı vardı. Fakat süreç içerisinde, insanlar tahammülsüz hale geldi. ‘Ben’ merkezli bir toplum yolunda ilerleniyor. Aileler, çocuklarını belli normlarla yetiştiriyor. Örnek vermek gerekirse; kız çocuğu için ‘anne olacaksın, evine ve çocuğuna bakacaksın.’ denilirken, erkek çocuğuna farklı roller yüklenmeye çalışılıyor. Çocuklarımıza yaşamın ortak alan olduğunu ve kadın-erkek eşitliğini öğretmemiz gerekiyor. Eğer bunlar olmadığı takdirde, kadın çalışmıyorsa ve erkeğin bakımına muhtaç haldeyse, erkeğin sıkıldığında stresini çıkarmaya çalıştığı bir canlı haline gelmiş oluyor. Toplumda artık, saygı kavramı kalmadığını görüyoruz. İnsanlar trafikte yol vermediği için birbirini öldürdüğünü görüyoruz. Ayrıca, bir kadının boşanmasının bazı taraflarca halen suç olarak görülmektedir. Hatta erkek ‘o kim ki, beni istemiyor.’ şeklinde söylemleri oluyor. Kişi de psikolojik sorun ve özgüvende eksiklik varsa, istenmeyen durumlar yaşanıyor. Kadın, koruma kararı istemesine rağmen ya da koruma kararı olmasına rağmen halen cinayet ve şiddet vakalarını önleyemedik. Kararlar alınıyor ama bunların uygulanması konusunda, ilerleme kat edemedik.”

“ORTAK YAŞAMI HER ALANDA VE HER KOŞULDA KABUL EDİLİRSE, BU SORUN ÇÖZÜLECEKTİR”

“Yaşanan sorun, sizce nasıl çözüme kavuşturulabilir?” şeklindeki soruya cevap veren Çiğdem Gegeoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Kadın ve erkek bir araya gelerek, bunun toplumsal bir sorun olduğunu kabul edip, herkes üzerine düşeni yapması durumunda çözüme kavuşacaktır. Ayrıca, kadının her alanda etkin olması gerekiyor. Bölgemizde, kadın belediye başkanımız ve milletvekilimiz yoktu. Bürokraside yine kadın sayısı çok az durumda. Yıllar sonra Fatma Aksal’la birlikte kadın bir milletvekili çıktı. Ortak yaşamı her alanda ve her koşulda kabul edilirse, bu sorun çözülecektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol