Gökçetepe’de yıkım

Gökçetepe Köyü Sahili'nde bulunan 3 işyeri, dün sabah saatlerinde Edirne İl Özel İdaresi ekipleri tarafından, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri eşliğinde yıkılırken, karşılarında bir anda yıkım ekiplerini gören işletme sahipleri ise yıkım işlemini çaresiz gözlerle izlerken, işletmeler için İmar Barışı uygulamasından yararlanıp gerekli paraları yatırmalarına rağmen yıkım kararının neye göre alındığını sordu.

Gökçetepe’de yıkım

Gökçetepe Köyü Sahili'nde bulunan 3 işyeri, dün sabah saatlerinde Edirne İl Özel İdaresi ekipleri tarafından, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri eşliğinde yıkılırken, karşılarında bir anda yıkım ekiplerini gören işletme sahipleri ise yıkım işlemini çaresiz gözlerle izlerken, işletmeler için İmar Barışı uygulamasından yararlanıp gerekli paraları yatırmalarına rağmen yıkım kararının neye göre alındığını sordu.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Haziran 2019 Salı 10:22
Gökçetepe’de yıkım

SONGÜL KONAR

Sabah saatlerinde, işletmelerinin önlerinde Edirne İl Özel İdaresi'ne ait kepçe ile kamyonları ve güvenlik önlemi almak için gelen jandarma ekiplerini gören işletme sahipleri, şaşkınlık geçirdi. Yıkım kararı ile ilgili olarak kendilerine bilgi verilen bazı işletme sahipleri, yıkımı durdurmak için soluğu Edirne'de alsa da, yıkım işlemi başlatıldı.

KAYALI: "MÜHÜRLERİN ÇÖZÜLECEĞİNE DAİR EVRAK TESLİM ALDIK, SONRADAN ÇIKAN ZARFTA YIKIM KARARI OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Edirne'ye giden yıkımın yapıldığı ilk işyerinin işletmecisi Tahsin Kayalı, İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için gerekli olan belgeleri mahkemede resmi olarak tamamladıklarını kaydederek, "Bitirdiğimiz halde 14 Haziran Cuma günü yerlerin yıkılacağını tebliğ ettiler. 2 gün içerisinde boşaltılması gerektiğine dair gizli bir evrak sunuldu. Biz mühürlerin çözüleceğine dair evrak teslim aldık, sonradan çıkan zarfta yıkım kararı olduğunu gördük. Edirne'ye savunmamızı yapmaya geldik. Burada hiçbir kurum bize yardım etmiyor. Yardım eden olmayınca da şu an yerlerimiz yıkılıyor. Bütün her şeyi bir kalemde sildiler." dedi.

SEMERCİ: "BELGELERİMİZE BAKILMAKSIZIN YIKIM İŞLEMİ BAŞLATILDI"

İşletmesi yıkılan bir diğer işletmenin yetkilisi Hüseyin Semerci, yıkım kararının yanlış olduğunu savunarak, yaklaşık 2 gün önce kendilerine, işletmelerindeki mührün açılması için belge geldiğini, bu belgenin en altından da bir zarf çıktığını ve bu zarfta ise yıkım tebliğin olduğunu söyledi. Sonradan gördükleri bu yıkım tebliğine göre, işletmelerin 2 gün içerisinde boşaltılması gerektiği yönünde ifadelerin yer aldığını belirten Semerci, "Biz, yıkıma gelen yetkililere, İmar Barışı'ndan faydalandığımızı ve bu uygulamadan aldığımız Yapı kayıt Belgemizi gösterdik ama kendileri bu belgelere bakmadılar bile. Biz burada 30 yıllık işletmecileriz, vergimizi de veriyoruz. İl Özel İdare'ye kiramızı da vermişiz. Bizim uygunsuz hiçbir şeyimiz yok. Devletin çıkardığı İmar Barışı uygulamasından yararlandık ve Yapı Kayıt Belgesi'ni aldık. İmar Barışı için yatırdığımız 10 bin 10 TL'lik makbuzumuz da mevcut. Gelen kişilere evraklarımızı göstermemize rağmen, belgelerimize bakılmaksızın yıkım işlemi başlatıldı." diye konuştu.

“BURADA USULSÜZLÜK VE KANUNSUZLUK VAR”

İşletmelerin yıkım kararı ile ilgili olarak işletme sahiplerinin Edirne Valiliği'ne gittiğini, ancak yıkımın bekletilmediğini ifade eden Hüseyin Semerci, "Burada usulsüzlük ve kanunsuzluk var. Daha önce de yıkım kararları verildi ancak mücadelemizi verdik ve mahkemeleri kazanarak yıkım kararını durdurduk. Daha sonra da İmar Barışı'ndan yararlandık. Burada adaletsizlik olduğu ortada. Elimizde devletin verdiği belgeler var, buna rağmen yıkıma başlandı. Bu kanunsuzluğu herkesin öğrenmesini istiyoruz. Bunun arkasında kim var herkes biliyor, kişiler ile ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Ondan sonraki süreçte mücadelemize devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

"GİZLİ TEBLİGAT YAPILMIŞ"

Bahse konu işyerlerine 3 yıl önce mühür vurulduğunu ve 3 yıldır iş yapmadıklarının altını çizen Semerci, "İşletmelerimizin ruhsatlarının iptali için buraya mescit yapıldı. İşyeri ruhsatlarımızı iptal ettikten sonra normal ruhsatlarımız ile uğraşmaya başladılar. Bu süreçte mahkemelerimiz hep devam etti. Kazanıyoruz; 'kentsel dönüşüme sokulacak, depreme dayanıklı değil deyip' yıkıyorlar. Belgeyi kim neye göre çıkardı? Bize tadilat yapın diyebilirlerdi, bize süre verilebilirdi. 14 Haziran 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de İl Özel İdaresi yetkilileri, tebliği getirdi. Memurlar neden gece 20.00’de geliyor da gündüz 16.00'da gelmiyorlar? Bize sadece mühürleri açmak için tebliğ getirdiler. Altındaki zarfı bize göstermediler. O kâğıt yıkım için verilen kâğıtmış. Gizli tebligat yapılmış. Her şey planlanmış. Bize daha önce yıkım kararı geldiğinde 15 gün süre vardı. Madem depreme dayanıklı değil, yapı ile ilgili sıkıntılar var, süre verilir ve mekânlar tadilata alınır. Bize böyle süre de verilmedi. Yapı riskli ise 60 gün müsaade verilir. Bize verilen 2 günde ne yapabiliriz ki? 2 gün süre kanunda zaten yok. 2 gün süre de zamanı kısıtlamak ve işlere başlamak için verildi. Dilekçem ve avukatım şu an Edirne’de ve onları beklemiyorlar." diye konuştu.

"BURADA YAPILAN HAKSIZLIK BAŞKA KİMSEYE YAPILMASIN, SESİMİZİ HERKES DUYSUN"

Kendilerinin, kanundan yana olduğunu ve kanun ne derse o kararı uygulayacaklarını da belirten Semerci, şunları söyledi; "Devletimize karşı çıkacak değiliz. İmar Barışı yasası Türkiye Cumhuriyeti'ne çıkmış. Ben de bundan yararlanmak istiyorum. Yerler için her türlü mücadelemizi vereceğiz. Vatandaşlık görevimizi yapıyoruz, kimseye zorluk çıkarmadık, çıkarmayacağız. Haberi Meclis'e kadar taşıyacağız, burada yapılan haksızlık başka kimseye yapılmasın, sesimizi herkes duysun. Dükkanımdan çöp dahil almayacağım, yıksınlar karşılığını devlete tazminat olarak açacağım."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol