Göksel Aktaş, yeni ‘trafik belgesi’ düzenlemesini aktardı

Keşan Oto Galericileri Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, dün yaptığı açıklamada, "Motorlu Araç Trafik Belgesi" verilmesiyle ilgili yapılan yeni düzenleme hakkında bilgilendirdi.

Göksel Aktaş, yeni ‘trafik belgesi’ düzenlemesini aktardı

Keşan Oto Galericileri Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, dün yaptığı açıklamada, "Motorlu Araç Trafik Belgesi" verilmesiyle ilgili yapılan yeni düzenleme hakkında bilgilendirdi.

06 Temmuz 2017 Perşembe 00:00
Göksel Aktaş, yeni ‘trafik belgesi’ düzenlemesini aktardı

HABER MERKEZİ

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, trafik tescil şube müdürlüklerince tescili yapılan araçlar için Motorlu Araç Trafik Belgesiverilmesinin uygulamadan kalktığını belirten Aktaş, bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların, muayene geçerlilik sürelerinin artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacağını kaydetti.

Göksel Aktaş, TÜVTÜRK'ün, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardığına dikkat çekerek, TÜVTÜRK tarafından, konuyla ilgili, "TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır.” şeklinde açıklama yapıldığını söyledi. Aktaş, "Eski adıyla 'Ruhsat' olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur; 'Araç Tescil Belgesi' ve 'Motorlu Araç Trafik Belgesi.' Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan 'Motorlu Araç Trafik Belgesi' artık kullanılmayacak, 'Araç Tescil Belgesinin' ise kullanımına devam edilecektir. İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamaları tavsiye ediliyor. Yeni alınan ikinci el aracın muayene geçerlilik süresinin öğrenilmesi ve takip edebilmesi amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’nin istemesi tavsiye ediliyor. Farklı bir şey yapmaya gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek. Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir. Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde 'Diğer Bilgiler' alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz. Muayene raporunu kaybederseniz; Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz." dedi.

Son Güncelleme: 06.07.2017 00:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol