Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş: 10 Ocak artık basının mücadele günü olmalıdır

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş: 10 Ocak artık basının mücadele günü olmalıdır

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Ocak 2022 Pazartesi 07:18
Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş:  10 Ocak artık basının mücadele günü olmalıdır

HABER MERKEZİ

Murat Savaş, 10 Ocak’ın, gazetecilerin mücadele günü olması gerektiğini belirterek, “Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanan 10 Ocak, gazetecilerin önemli yasal kazanımlarını teminat altına alan yasa 10 Ocak 1961 yılında yürürlüğe girmiştir. Ancak gazetecilerin yasayla güvence altına alınan bu haklarını fazla bulan gazete patronları bu kez greve gitmiştir. Gazetecilerin yasalarla elde ettiği hakları kutlama günü 10 Ocak olmuştur. Gazete patronlarının grev başlangıç tarihi 11 Ocak olmuştur. Gazeteciler de bu greve karşılık 11 Ocak tarihinden itibaren üç gün boyunca kendi olanaklarıyla “Basın” adlı bir gazete çıkarmış ve Türkiye’yi gazetesiz bırakmamışlardır. Hal böyle iken, geçen 61 yıl içinde gazetecilerin bu hakları, daha sonraki yıllarda yapılan her yasal düzenlemede budanmış, meslek örgütleri ise bu olumsuz durum karşısında yeterli mücadeleyi gösterememiştir” dedi.

10 OCAK’LAR ARTIK BAYRAM OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR

Sonuç olarak bugün gelinen noktada gazetecilerin ‘sefalet ücreti’ de denilebilecek asgari ücretle geçinmeye çalışmakta olduğunu ifade eden Savaş, “Basın tekellerini hariç tutarsak, özellikle yerel gazete patronları bu olumsuz durumdan sorumlu değildir. Çünkü malzeme ve kağıt konusunda dışa bağımlı olan yerel ve yaygın basın her gün hatta her saat artan fiyatlarla boğuşmaktadır. Geçim derdinde olan meslektaşlarımız diğer yandan dayatılan baskılarla, hapis ve işsiz kalma konularıyla da karşı karşıyadır. Gazeteci, kaleme alacağı bir haberi, bir yazı için önce ‘bunu yazarsam başıma bir şey gelir mi?’ diye düşünmektedir. Gazeteciler çok basit eleştiriler yüzünden tutuklanıp hapis yatabilmektedir. Gazetecilik mesleğini, geçim ve takibata uğrama korkusuna uğramadan yaptığımız bir meslek olması için mücadele zamanı gelmiş ve geçmiştir. Bu mesleği yeniden o günlerine, o eski şartlarına kavuşturmak için mücadele etmekten başka seçeneğimiz yoktur. 10 Ocak’lar artık bayram olmaktan çıkmıştır. 10 Ocak artık basının mücadele günü olmalıdır” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol