Gürkan, Milli Eğitim Bakanı’na 1. Sınıf kitaplarındaki değişiklikleri sordu

“İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk resminin kitaplara konulmaması sadece bir hata mıdır?”

Gürkan, Milli Eğitim Bakanı’na 1. Sınıf kitaplarındaki değişiklikleri sordu

“İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk resminin kitaplara konulmaması sadece bir hata mıdır?”

23 Ağustos 2013 Cuma 01:38
Gürkan, Milli Eğitim Bakanı’na 1. Sınıf kitaplarındaki değişiklikleri sordu
 Edirne Milletvekili Recep Gürkan, İlkokul 1. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitabı’nda İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk resmine yer verilmemesi ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gürkan, “Yıllarca yayıncılık yapan şirketlerin yönetmeliği bilmediğini düşünmek, bizi biz yapan değerlerimizi karşı kayıtsız kalmaları kabul edilebilir değildir. İkinci Dünya Savaşının tüm Dünya’ya neler yaşattığını bilmeyenimiz yoktur. Ama bilmediğimiz o savaş günlerine nasıl gelindiği, hangi aşamalardan geçildiğidir. Hitlerin, çocuk oyuncak fabrikalarında sadece savaş ile ilgili oyuncakların üretilmesini sağladığını ve bu şekilde bir nesli nasıl savaşa sürüklediğini yani çok küçük ve masum görünen ayrıntılardan tüm Dünya’yı içine alan bir kaosun nasıl ortaya konulduğunu görmemiz gerekmektedir.” dedi.

“Bugün ulusumuz için büyük anlam ifade eden değerlerin başında gelen Ulu Önder Atatürk’ü, İstiklal Marşını, eğitim hayatında önem arz eden Öğrenci Andını ve bizler için büyük anlam ifade eden tüm değerlerimizi sıradanlaştıran, ufak ufak hamlelerle toplumu oluşturacak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hafızalarından bu değerlerimizi silmeye neden olabilecek her türlü adımların atılmasına izin vermek, gelecekte onarılması mümkün olmayan büyük zararların Türk Ulusuna, Türkiye Cumhuriyetine verilebileceğini görmek zorundayız” diyen Gürkan açıklamalarına şöyle devam etti: “ÖSYM tarafından yapılan hataların ortaya çıkmaması için torba yasayla sınavlar bilgi edinme yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Kitapların yönetmeliğe uygun bir şekilde basılmasını sağlamak Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevi ise, bunu sağlamak için yönetmeliği değiştirmek dışında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne gibi çalışmalara imza atacağını Türk ulusuna anlatmasını istiyorum.”

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan’ın soru önergesi şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 8. maddesinin ç bendi 8 numaralı kısmında “İlköğretimin 1, 2 ve 3. sınıflara ait kitaplarda yaprağın ön yüzünde Türk Bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtası; yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı; üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal ATATÜRK yazısı bulunur” ibaresi yer almaktadır.

Bu yönetmeliğe uygun bir şekilde kitapların basılması ve dağıtımının yapılması gerektiği bir yana, yönetmeliği bilmemek hata, bildiği halde uygulamamak ise yanlışlığın en büyüğüdür.

           

1)                          1. Sınıf Türkçe Öğretmen kılavuz kitabının yönetmeliğe aykırı bir şekilde basılarak okullara gönderildiği doğru mudur?

2)                          Doğru ise, İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterinin kitaplara konulmaması sadece bir hata mıdır?

3)                          Yönetmeliğe aykırı bir şekilde basılan ders kitaplarını, eğitim öğretim yılı başlamadan okullardan toplatacak mısınız?

4)                          Yaşanan bu yanlışlığın kitaplar dağıtıldıktan sonra bile fark edilmemesinin nedenleri nedir?

5)                          Bir daha böyle bir gelişmenin yaşanmaması için ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

 

Son Güncelleme: 23.08.2013 01:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol