Gürol Durmaz:

“Sertifikaların ehliyete dönüştürülmesi için son 5 gün”

Gürol Durmaz:

“Sertifikaların ehliyete dönüştürülmesi için son 5 gün”

25 Mayıs 2015 Pazartesi 09:40
429 Okunma
Gürol Durmaz:
 Türkiye'deki 1 milyon 100 bin sertifikanın ehliyete dönüştürülmesi için adayların 29 Mayıs'a kadar ilgili trafik müdürlüklerine müracaat etmesi gerekiyor.

Keşanlılar Sürücü Kursu Müdürü Gürol Durmaz, geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün, 29 Mayıs 2013'te çıkardığı yönetmelikle ehliyet almaya hak kazananların sertifikalarını ehliyete dönüştürmeleri için 2 yıl süre tanındığını ve bu sürenin önümüzdeki Cuma günü mesai saati sonunda dolacağını hatırlattı.

 29 MAYIS SON GÜN OLACAK

Bu kapsamda Türkiye genelinde 1 milyon 100 bin, Keşan’da da yüzlerce sertifikanın 29 Mayıs'a kadar ehliyete dönüştürülmesi gerektiğini belirten Durmaz şu bilgileri verdi: "Yönetmelikte yapılan değişiklikle sınavlarda başarılı olup, sertifikaya hak kazanmış sürücü adalarının bunu ehliyete dönüştürme süreci 2 yılla sınırlandırılmıştı. Bu yönetmelik tarihinden önce ehliyet almaya hak kazanmış, sertifikası kendisinde veya kayıtlı olduğu sürücü kursunda bulunan yaklaşık 1 milyon 100 bin kişinin, 29 Mayıs'a kadar ehliyetlerini alması gerekiyor. Bu tarihe kadar ilgili trafik müdürlüklerine müracaatta bulunan sürücüler, ehliyetlerini alabilecek. Yani yönetmelikten önce sertifikası bulananların bu tarihe kadar müracaat etmeleri gerekiyor."

STAJYER EHLİYET DÖNEMİ 1 OCAK 2016’DA BAŞLAYACAK

Gürol Durmaz, yönetmelikten sonra müracaat edenlere de sertifikanın veriliş tarihinden itibaren 2 yıl içinde bunu ehliyete dönüştürme zorunluluğunun getirildiğine dikkat çekti. Durmaz, ülke genelinde yaklaşık 1 milyon 100 sertifikanın ehliyete dönüştürülmesi için son günlere girildiğini belirterek, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince stajyer ehliyet döneminin ise 1 Ocak 2016'da başlayacağını dile getirdi.  

STAJYER OLMAK İSTEMEYENLERİN EN GEÇ 10 EKİM’DE YAPILACAK SINAVA GİRMESİ GEREKİYOR

Gürol Durmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Stajyer ehliyet kapsamına girmek istemeyenlerin, 1 Ocak 2016'ya kadar ehliyetlerini çıkartmış olması lazım. Yeni müracaat edecek ve stajyerliğe kalmak istemeyen adayların, 27 Haziran, 22 Ağustos ve 10 Ekim'de yapılacak sınavlardan birisine muhakkak girmesi gerekiyor. Bu sınavlara giren adaylar en erken 1 Ocak tarihinden önce ehliyet alabilecek ve stajyerliğe kalmamış olacak. Bu nedenle sürücü kurslarına devam eden adayların stajyer konumuna girmemek için bu tarihlerdeki sınavlardan birisine mutlaka müracaat etmesi önemli."  

Yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, ömür boyu ehliyet dönemini kapattığını, ehliyetlerin sınıfına göre 5 ile 10 yılda bir yenileneceğini dile getiren Durmaz, var olan tüm sürücü ehliyetlerinin yenileriyle değiştirileceğini sözlerine ekledi. 

Son Güncelleme: 26.05.2015 08:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol