GÜZELLİK UZMANI VE EĞİTMEN LAZER EPİLASYON NEDİR?

EZGİHAN ÇİNE ALTINGÖZ

GÜZELLİK UZMANI VE EĞİTMEN LAZER EPİLASYON NEDİR?

EZGİHAN ÇİNE ALTINGÖZ

15 Kasım 2016 Salı 09:00
GÜZELLİK UZMANI VE EĞİTMEN  LAZER EPİLASYON NEDİR?

 GÜZELLİK UZMANI VE EĞİTMEN

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyon ‘light amplification by stimulated emission of radiation’ın baş harflerinden oluşan İngilizce laser kelimesinin Türkçe kullanımı lazerdir. Kadın ve erkek olsun görünümüne özen gösterenlerin dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerinde istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bu tüylerden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyondur. İnsanlar lazer epilasyon tekniği öncesinde farklı yöntemler kullanılıyorlardı. Bu yöntemler çoğu zaman süreli ve kalıcı olmuyordu.

Kılların büyümesi üç safhadan oluşur. Lazer yöntemi büyüme (anagen )safhasında etki edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle kılların yalnızca bu safhada olanları yok edilmektedir. Epilasyon bölgesindeki anagen safhasındaki kılların oranı arttıkça her seanstaki başarı oranı da artar.

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILMALI?

Lazer epilasyon süreci, epilasyon yapılacak bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun kılların kısaltılarak epilasyona uygun hale getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşur. Lazer epilasyona başlanmadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika ve birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4 -8 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. Tedavinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı 6-8 seans aralığıdır. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Seans öncesi ağda, cımbız, tüy dökücü kremlerle almaktan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar lazerin etkisini göstermesini engeller. Büyük bölgeler(kol, sırt, göğüs, bacak, genital) için her seanstan sonra 15-20. günler arasında ücretsiz kontrol seans hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler) Küçük bölgeler de ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansına uygulamaya gerek yoktur.

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Uygulamadan sonra güneşe maruz kalınmamalıdır ve solaryuma gidilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz için) yüksek koruma içeren güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.1 hafta kese, peeling cilt tahriş edici uygulamalar yapılmamalıdır.

Tek bir seans lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme evresinde değildir. Bunlar için ek lazer epilasyon seans uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme evrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.

Hormon sorunu yaşayanlar da lazer epilasyon etkili midir?

Hormon bozukluklarında lazer epilasyon gayet etkilidir. Fakat daha fazla sayıda seans uygulanması gereksinim bulunmaktadır. Önce hormon testleri ile sorun tanımlanır, gerekiyor ise ilaç tedavisine başlanır ve ilaç tedavisine başlanması ile birlikte lazer seanslarına da başlanabilir.

Çok sık aldığım sorulardan birisi de “epilasyon güvenilir mi yan etkisi var mıdır?’’ sorusudur.

Evet. Belirli dalga boyundaki ışınlardır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışın vücuda herhangi bir artık madde bırakmaz. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi de bulunmamaktadır. Bu neden ile FDA tarafından yıllarca yapılan incelemeler sonucu zararsız ve etkili bir şekilde epilasyon amaçlı kullanım için onaylanmıştır.

HER MERKEZDE LAZER EPİLASYON YAPTIRMAYIN

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiğinizde ilk olarak epilasyon merkezinin bu konuda ruhsatlı olup olmadığına bakmanız yeterlidir. Epilasyon işlemin yapan kişinin bu konuda ne kadar deneyimi var uzmanlık belgesi var mı bunu sorgulamanız gerekmektedir. İşinin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan epilasyonda çok sık sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Lazer epilasyon oldukça uzmanlık ısteyen bir uygulamadır. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde fiyatı ucuz

bulduğumuz için bu uygulamayı yaptırmamalıyız. Unutmayalım ki sağlık şakaya gelmez. Bu nedenle iyi araştırmalı ve işinin uzmanı bir merkezle çalışmalıyız.

Daha detaylı bilgi için, Keşan Halk Eğitim Merkezi’nde vermiş olduğum eğitimlere katılabilirsiniz.

                                                                                                          GÜZELLEŞMEK ÜZERE

Son Güncelleme: 15.11.2016 09:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol