Hamzadere Bölgesi İstişare toplantısı düzenlendi

Hamzadere Bölgesi Oda/Borsaları İstişare toplantısı gerçekleştirildi.

Hamzadere Bölgesi İstişare toplantısı düzenlendi

Hamzadere Bölgesi Oda/Borsaları İstişare toplantısı gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Mart 2019 Çarşamba 09:47
Hamzadere Bölgesi İstişare toplantısı düzenlendi

SONGÜL KONAR-AYGÜLKONAR

Dün saat 14.30’da Şapçı Ağadayı Tesislerinde başlayan toplantıya, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediyesi Başkan Vekili Ercan Ersoylu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve üyeleri, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve üyeleri, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Cumhur İttifakı AK Parti Keşan Belediye Başkan Adayı Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kurum Amirleri, Kadın girişimciler, çok sayıda partililer ve üyeler katıldı.

“HAMZADERE SULAMA PROJESİ %90 CİVARINDA TAMAMLANDI”

Toplantıda il konuşan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, gündemin her zaman olduğu gibi Keşan, İpsala, Enez ve Saros Körfezi’ni kapsayan Hamzadere bölgesi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dünya ekseninde bölgemiz ve ülkemiz, genel anlamda ekonomi ve bu kapsamda da tarım, ticaret ve turizmde bölge olarak ne tür desteklere ihtiyacımız olduğu konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Hepinizin bildiği üzere, Hamzadere Sulama Projesi %90 civarında tamamlandı. Fakat bu yıl tamamlanması için bütçede yer bulamadığı için şu anda bekleme konumunda. Biz bölge Oda-Borsaları olarak, Hamzadere Barajı ve sulama kanallarının bölgemiz adına tarımda çağ atlamak ve Gıda İhtisas OSB’ye hammadde sağlamak için olmazsa olmazımız olarak görüyoruz. Hamzadere Projesi’nin tamamlanması ile bölgemizde tarım çeşitliliğinin artarak çiftçilerimize daha yüksek ciro-gelir ve daha az riskli ürünler sağlayacağına inanıyoruz. Tabi bunun için detaylı çalışmalar yapıp bölgemizde planlı tarım uygulamaları veya yeni çiftçi ürün teşviki sistemine geçilmesi gerekmektedir. Trakya’da en fazla coğrafi işaretli ürüne sahip bölge olarak, Hamzadere Sulama Projesi’nin tamamlanması ile coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını daha da arttırarak markalaşma süreçlerini başlatmamız gerekmektedir. Ayrıca; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 21 Ocak 2019 tarihinde yapılan ‘10. Türkiye Ekonomi Şurası’ sırasında çalışmalarının başlatılacağını belirttiği, ihtisas OSB’ler için en üst seviye olan 6. seviye teşvik bölgesi uygulamasının bir an önce hayata geçirilip, bölgemizde kurulacak olan Gıda İhtisas OSB’nin de bu kapsama alınması nihai önem arz etmektedir.”

“SAROS SAHİLLERİ BÖLGEDE OLDUĞU GİBİ TÜRKİYE TURİZMİNDE DE ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP OLACAK”

Bölgenin, sadece tarım ve ticarette değil turizm anlamında da büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Şapçı, son olarak şunları söyledi: “Bu kapsamda, kalifiye yatırımcılarımızı bölgeye çekmek için bir an önce 1/25 binlik master planlarının tamamlanıp turizm teşvikli bölge ilanı gerçekleştirilmesi ve Saros Körfezi’nde daha profesyonel bir turizm gelişimi sağlanması gerekmektedir. İnanıyoruz ki; Saros sahilleri bölgede olduğu gibi Türkiye turizminde de önemli bir paya sahip olacak. Bölge nüfusumuz sürekli artış halinde, bu nedenle gençlerimiz daha kapsamlı yüksekokul ve üniversite eğitimine ihtiyaç duyuyorlar ve bölgede şehir dışından gelen öğrenci sayısının artması da bölge ekonomisine bacasız sanayi etkisi yapmaktadır. Ayrıca, Keşan’ın bölgede merkez konumunda olması dolayısıyla ağır ceza merkezi ve buna bağlı ceza evinin kurulması, yine bölge ekonomimize yadsınamaz getiri sağlarken ayrıca bizden bir hayli uzak olan ağır ceza merkezlerine ulaşılması konusunda da yol ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Son olarak; Maliye Bakanlığı önderliğinde, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği, beraberliğiyle ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ istihdam 2019 seferberliği başlatılmış bulunmaktadır. Bölgemizde bu teşviklerin uygulanması kolay ve makul olacağı için buradan bütün işverenlerimizi bu teşviklerden yararlanmaya davet ediyorum. Bu düşünceler ile dün 104. yıldönümü gerçekleşen ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ vesilesiyle başta ulu önder Atatürk ve bu ülkenin bağımsızlığı uğruna canlarını hiç düşünmeden veren tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, toplantımızın bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm katılımcılarımıza tekrar teşekkür ederek saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Şapçı’dan sonra konuşan Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, “Sayın Başkanım, üstlenmiş olduğunuz bu önemli görev nedeniyle gururlu ve mutlu olduğumu söylemek istiyorum. İnşallah iyi şeylerle anılırsınız. Bölgemizin sorunlarını çözmemiz de bize yardımcı olacağınıza inancımız tam.” dedi.

“SULAMA FAALİYETİ YAPABİLMESİ İÇİN MUTLAKA ÖDENEK AYRILMALIDIR”

Necmi Kaymaz’ın konuşmasının ardından söz alan İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Hamzadere Barajının Keşan, İpsala, Enez için en büyük öncelikleri olduğunu belirterek: “Dünyada şu anda en çok konuşulan su, gıda ve enerji. Gelecekte de böyle olacak. Enerjiyi elinde bulunduran devletler, devletlere hükmedecek. Gıdayı elinde bulunduran ülkelerde insana hükmedecek. Gıdanın önemini kavramamız, Katar örneğine iyi bakmamız gerekiyor. Bulunduğumuz coğrafya da Hamzadere Bölgesi olarak adlandırdığımız Keşan, İpsala, Enez bölgesini sulayacak olan 350 bin dönüme can suyu katacak olan Hamzadere Barajı en büyük önceliğimiz. Keşan, İpsala, Enez’i kalkındıracak olan Hamzadere Barajı sulama yönetim kanallarının köylerle buluşmasıyla sertifikalı tohumculuğun bölgemizde geliştirilmesi, organik tarımın yaygınlaştırılması, yılda iki ürün alınması sebze ve meyveciliğin desteklenmesinin yanı sıra seracılığı da geliştirecek olması ürün çeşitliliği ile katkı sağlayacak olması bölgenin ekonomik katma değerini yükseltecektir. 2019 yılı için Hamzadere Barajı sulama faaliyeti yapabilmesi için mutlaka ödenek ayrılmalıdır. Suyumuz var, iletim kanallarımız noksan, suyun köylerle buluşması lazım. Burada bütün bölgeyi besleyecek potansiyelimiz var. Sözlerimi Atatürk’ün sevdiğim bir sözüyle bitirmek istiyorum, ‘Millete efendilik yoktur, ona hizmet etmek vardır, bu millete hizmet eden onun efendisi olur.’” şeklinde konuştu.

“TARIMIN BU BÖLGE İÇİN HAYATİ BİR DEĞERİ VAR”

Tarımsal üretimin çok değerli olduğunu vurgulayan Edirne Valisi Ekrem Canalp: “Burası Keşan ama aynı zamanda burası Hamzadere, Keşanlılarda, Enezlilerde, İpsalalılar da kendilerini kendi ilçelerinin de ötesinde coğrafi bölgede aynı şekilde tanımlama gereğine sahiptirler.  Bu bölge her zaman için tarihsel olarak kendisini tarım ve turizm ile özdeşleştirmiş olan bir bölgedir. Gerçekten de tarımın bu bölge için hayati bir değeri olduğunu ifade ettiler. Turizm de aynı şekilde Saros bölgesinden dolayı bu bölge için son derece kıymetli ve değerlidir. Bunların çok daha ötesinde yeni açılımlara da ihtiyacımız olduğu bir vakadır. Bu çerçeve içerisinde de Keşan için ve bu bölge için kaçınılmaz olarak sanayinin de bu bölgelerde yoğun şekilde yer alması gerekmektedir. Bu ihtiyacında gereği gibi karşılanabilmesi amacıyla Keşan’da kurulacak olan Gıda OSB, Keşan’ımızın da bu bölgemizin de hem tarımın hem de sanayisinin gelişmesi açısından son derece kritik bir rol oynayacaktır. Çünkü tarımsal üretim çok değerli, çok kıymetli, stratejik ama aynı zamanda katma değer de öyle. Tarımsal ürünleri ham madde olarak ürettiğimiz zaman belli bir katma değerle satabiliyoruz. Biz bunları yarı mamul haline getirebilirsek ya da tam mamul haline getirebilirsek elde etmiş olduğumuz katma değerde bu kadar artıyor ve bu kadar da değerleniyor.  Dolayısıyla da tarım ürünlerinin üretiminden elde etmiş olduğumuz avantajı katma değerle üretmek suretiyle diğer illerde elde edilmiş olan avantajları kendi ilimize, Keşan’ımıza kazandırmak durumundayız. Bu sadece tarımın gelişmesinin değil aynı zamanda Keşan’da sanayinin gelişmesinin de önünü açacaktır.” şeklinde konuştu.

“TRAKYA’NIN DİĞER İLLERDEN FARKI DA AVRUPA’YA YAKINLIĞI”

Trakya’nın diğer illerden farkının Avrupa’ya yakınlığı olduğunu ifade eden Şentop, şunları söyledi: “Birçok farklı şehirden referans olmam için bana gelenler oluyor fakat oransal olarak baktığımızda Trakya kökenlilerden bana gelenlerin sayısı çok az. Bu işler isteyerek, takip ederek oluyor. Bazı insanlar iş olana kadar işini takip ediyor. Öncelikle bu anlayışı geliştirmemiz lazım. Bizim talep konusunda bir sıkıntımız olduğunu görüyoruz. Bunu aşmanın yolu organize olmaktır. Odalarımız, borsalarımız bu işlere öncülük yapacaklar. Trakya’yla ilgili projeler geliştirilmesi lazım. Hamzadere Barajı’yla ilgili hususu bana dile getirdiler. Ben de bakanımıza ilettim. O da konuyla ilgili bir sıkıntı olmayacağını, gerekli yerlere talimat vereceğini söyledi. Takipçisi olacağız. Trakya’nın diğer illerden farkı da Avrupa’ya yakınlığı. Bu bize çok güzel imkânlar sunuyor.”

Şentop’un konuşmasından sonra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ve İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a plaket ve tescilli İpsala Pirinci hediye ettikten sonra toplantı sona erdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol