Helvacıoğlu: “Çocuklar bir toplumun geleceğidir”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Helvacıoğlu: “Çocuklar bir toplumun geleceğidir”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Nisan 2019 Pazartesi 10:05
Helvacıoğlu: “Çocuklar bir toplumun geleceğidir”

HABER MERKEZİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirten Helvacıoğlu mesajında şu düşüncelere yer verdi: “Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen yüce Türk Ulusu'nun uyanışını; esaret zincirlerini kırarak, kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasındaki en önemli etkenlerden biri, hazırlık aşamasındaki kararlı ve tarihî adımların, ulusun ortak sesi olarak atılmasıdır. Büyük Atatürk, başlatmak istediği kurtuluş hareketinin ancak ulusla birlikte başarılabileceğini görmüştür. Büyük Önder Atatürk'ün ‘Türk Ulusu'nun asırlar süren aranmalarının özü ve O'nun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsali’ olarak nitelediği Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Ulusal Bağımsızlık Hareketinin içinde oluşmuş, aldığı cesur kararlarla Kurtuluş Savaşı'nı yöneterek başarıya ulaştırmıştır. Kurtuluş Savaşı'yla Ulusumuzun varlığını koruyan, Lozan Antlaşması'yla da egemenliğini sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu yönüyle dünya parlamentoları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ‘Egemenlik kayıtsız, koşulsuz ulusundur’ ilkesinin oluşturduğu demokratik rejimimizin temel kurumu, ulusal egemenliğin somutlaştığı ve Ulus iradesinin temsil edildiği yüce bir organdır. En değerli varlığımız olan Cumhuriyet, yeni kurulan bir devletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği eşsiz bir savaşın sonucunda elde ettiği büyük bir kazanımdır. Egemenliğin kayıtsız, koşulsuz ulusa ait olduğu bu yeni yönetim biçimi, Türkiye Cumhuriyeti'ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkese birey olma olanağı sağlamış ve bunun sorumluluğunu da yüklemiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçekleştirdiği atılımlarla büyük başarılara ulaşmasını, ulus egemenliğini üstün kılan, demokratik açılımlara olanak verecek dinamik bir yapıda kurulmasına borçluyuz. Çocuklar bir toplumun geleceğidir. Her toplum, çocuklarına sahip çıkmak, onların en iyi biçimde yetişmelerini sağlamak zorundadır.”

“ÇOCUKLAR SEVGİYLE BÜYÜYEN ÇİÇEKLERDİR”

Çocukluğun, yaşamın en güzel dönemi olduğunu söyleyen Başkan Helvacıoğlu, hiçbir olumsuzluğun, hiçbir sorunun çocukların, yaşama sevincini azaltmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Çocuklar sevgiyle büyüyen çiçeklerdir. Gülen yüzler, sevinç içerisinde parlayan gözler, her zaman sevgiye gereksinim duyan sıcacık yürekler, aslında toplumun ortak umudunu yansıtmaktadır. Ulusumuzun en değerli varlığı olan çocuklarımızın, güzel bir ortamda yetişmeleri ve hiçbir sıkıntı ve güçlük çekmeden yaşamlarını sürdürmeleri temel amaçlarımız arasındadır. Geleceğin yetişkinleri olarak topluma yön verecek çocuk ve gençlerimizi, demokratik toplum yapısını yaşam biçimi olarak benimsemiş, hukuka saygılı, kurallara uyan, yeniliklere açık, akıl dışılıktan ve bağnazlıktan uzak, bakış açısı geniş, özgür düşünceye sahip, sorun çözme yeteneği yüksek insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Çocuklar ulusumuzun en değerli varlığı ve geleceğidir. Büyük Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak sizlere armağan ederken, Türk çocuklarının yurt sevgisini ve çalışkanlığını biliyor ve sizlere güveniyordu. Daha güzel bir dünya kurulabilmesi için gösterdiğiniz çabalar ile sizler, bu güveni boşa çıkarmıyorsunuz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Hepimiz, yarının büyükleri olan sizlere daha güçlü, daha güzel, daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için çaba gösteriyoruz. Bugün kendi sorunlarınıza sahip çıkmanızı, ülke sorunları ile ilgilenmenizi, çözüm yolları aramanızı mutlulukla karşılıyoruz. Sizleri seviyor ve sizlere güveniyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bu düşüncelerle kutluyor, tüm çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza esenlikler diliyorum.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol