Hüseyin Erkan, sıfır faizli kredilerde yapılan son değişikliklerle ilgili bilgi verdi

30 BİN TL LİMİTLİ FAİZSİZ KREDİLERDE AZAMİ VADE 18 AY

Hüseyin Erkan, sıfır faizli kredilerde yapılan son değişikliklerle ilgili bilgi verdi

30 BİN TL LİMİTLİ FAİZSİZ KREDİLERDE AZAMİ VADE 18 AY

20 Nisan 2016 Çarşamba 08:50
Hüseyin Erkan, sıfır faizli kredilerde yapılan son değişikliklerle ilgili bilgi verdi

Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan, dün yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu tarafından 16 Aralık 2015 tarihinden itibaren küçük esnaf ve sanatkârı desteklemek amacıyla verilmeye başlanan 30 bin TL’lik sıfır faizli kredilere yönelik getirilen yeni uygulamaların esnafın planlarını alt üst ettiğini ifade etti.

Hüseyin Erkan, yeni genelge ile uzun süredir planlar yapan küçük esnaf ve sanatkarın planlarının alt üst olduğunu söyleyerek, plasman yetersizliği nedeniyle esnaf ve sanatkarın normal faizli krediyi bile kullanamaz hale geldiğini belirtti.

Erkan, S.S. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanlığı’ndan tüm kooperatiflere gönderilen 2015/11 sayılı genelge ile 30 bin TL limitli sıfır faizli kredilerin 60 aydan 18 aya düşürüldüğünü kaydetti.  

30 BİN TL LİMİTLİ FAİZSİZ KREDİLERDE AZAMİ VADE 18 AY

S.S. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı A. Kadir Akgül imzası ile gönderilen genelgede yer alanları, Hüseyin Erkan şu şekilde ifade etti; “16.12.2016 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2015/8297 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin TL limitli faizsiz kredi kullandırımı 08 Mart 2016 tarihi itibariyle geçici olarak durdurulmuştu. Ancak söz konusu kredide bazı değişiklikler yapılarak 11 Nisan 2016 tarihi itibariyle bu krediler tekrar kullandırıma açılmıştır. Yapılan yeni düzenlemeyle 30 bin TL limitli faizsiz kredilerde azami vade 18 ay ile sınırlandırılmış olup, kredinin geri ödemesi aylık ve üç aylık dönemler şeklinde yapılabilecektir. Aylık ödemeli kullandırımlarda 13 ile 18 arası taksit, üç aylık ödemeli kullandırımlarda ise 5 ile 6 taksit imkânı sunulacaktır. Ayrıca kredi kullandırılımı, kooperatiflere bankaca ilgili şube nezdinde tahsis edilen limitler dâhilinde gerçekleştirilecek ve tahsis edilen limit üzerinde kredi kullandırılımı yapılmayacaktır”

ESNAF VE SANATKÂRIMIZ KREDİ BAKIMINDAN CİDDİ SIKINTI İÇERİSİNDE

Geçmişte 3 gün içerisinde kullandırdıkları kredilerin yaklaşık 3 aydır plasman yetersizliği nedeniyle kullandırılamadığını kaydeden Hüseyin Erkan, “Sadece bizim kooperatifimizden bugün itibariyle yaklaşık 20 milyon TL kredi müracaatımız olmasına rağmen gelen para miktarı 700 bin lira. Şu anda faizi ile bile esnafımıza kredi kullandıramıyoruz. Yaklaşık 3 aydır sırada bekleyen esnafımız var. Yani esnaf ve sanatkarımız kredi bakımından ciddi sıkıntı içerisinde.” diye konuştu. Erkan, ayrıca bu uygulamanın esnafı zor durumda bıraktığını ve geri ödemelerde zorluk yaşanacağını sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 21.04.2016 09:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol