İlk hasatta ürünü tüccara dökenler güncellemelerden yararlanamadı

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, yaptığı değerlendirmede ayçiçeği hasadının sonuna gelinirken, bölgede korkulan kadar verim kaybı olmadığını söyledi.

İlk hasatta ürünü tüccara dökenler güncellemelerden yararlanamadı

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, yaptığı değerlendirmede ayçiçeği hasadının sonuna gelinirken, bölgede korkulan kadar verim kaybı olmadığını söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Eylül 2020 Pazartesi 10:19
İlk hasatta ürünü tüccara dökenler güncellemelerden yararlanamadı

SONGÜL KONAR

Şen, değerlendirmesinde, ürününü kurum ve kuruluşlara teslim eden çiftçilerin zararları olmadığını ifade etti.

“VERİMLERDE ÇİFTÇİYİ ÜZECEK KADAR KAYIP OLMADI”

Ayçiçeği piyasasında fiyatlarda zaman zaman dalgalanmaların yaşandığını ifade eden Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgemizde ayçiçeği hasadı neredeyse bitmek üzere. Bazı bölgelerde de hasat bitti. Bölgede korkulan kadar verim kaybı olmadı. Son iki yılki verim potansiyelimiz çok yüksekti. İlk izlenimlerden sonra, bölgemizdeki ayçiçeği veriminde taban arazilere indikten sonra kayıplar olmuştu. Verimlerde çiftçiyi üzecek kadar kayıp olmadı, tabii ki kayıplar çiftçimizi de üzecek. Bununla beraber oluşan artı fiyatlarda, dünya piyasasındaki ayçiçeği fiyatlarının yükselmesiyle dalgalanmalar yaşandı. Tarım Kredi Kooperatifi olsun, Trakya Birlik olsun fiyatlarını zamanla piyasa şartlarında güncelledi. Bu ayın sonunda fiyatların oluşturulacağını düşünüyoruz. Ürününü kurum ve kuruluşlara dökenlerin fiyat bazında hiçbir kaybı olmadı. Genelde insanlar fiyatlar yükseliyor diye tüccar ve borsalara yöneldi. Borsalara satan arkadaşlarımızda bazı sıkıntılar yaşadı tabii ki. Yüksek seviyelerde zarar eden çiftçilerimiz de var. Onlar da o günkü piyasa şartlarında satışlarını yaptılar. Kurum ve kuruluşlara ürününü teslim eden çiftçilerimizin zararları olduğunu düşünmüyorum. Trakya Birlik en düşük fiyatı 3,850 TL ile avans fiyat belirledi. Şimdi bu güncelleme aşamasına gidiyor. Hasat bitti, artık alım depoları kapatılıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri de fiyatı güncellemişti. Onlar da son taban fiyatı açıklayacak. Kurum ve kuruluşlara ürününü dökenler pek mağdur olmadı diye düşünüyorum.”

“ÇİFTÇİMİZ FİYAT KONUSUNDA ÇOK İYİ BİR SEZON GEÇİRDİ DİYEBİLİRİM”

Rusya ve Ukrayna’nın ihracat yapmayacağını öğrendikten sonra dünya piyasalarında fiyatlarda yükselişe geçildiğini belirten Şen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İnsanların beklentisi, fiyatların bu kadar yüksek seviyelere gideceği değildi. Ziraat Odası Başkanları olarak gidip gezdiğimiz yerlerde fiyatları 3,300-3,500 TL aralığında değerlendiriyorduk. Rusya ve Ukrayna’nın ihracat yapmayacağını öğrendikten sonra dünya piyasalarında bu fiyatlar yükselişe geçti. Onların yükselmesiyle beraber çiftçimiz bu yıl verim almamakla beraber fiyat konusunda çok iyi bir sezon geçirdi diyebilirim. İlk hasatta ürünü tüccara dökenler güncellemelerden yararlanamadı. İnsanların bazı borçları da var, hiçbir şey söyleme şansımız yok. İnsanlar borçlarını biran önce ödemek, zor durumda kalmamak adına tüccara döktü. Verimler zaten azdı, tüccara, fabrikalara, Ticaret Borsalarına korkarak ürününü sattı insanlarımız. Kurum ve kuruluşlara döken insanlar, bunun karşılığını aldılar. Bu dalgalanmalar tabii ki yaşanacak. Herkes bir kurum ve kuruluşa üye olmak zorunda değil. Arada bir bu durumları yaşıyoruz. Bu duruma bazı çiftçilerimiz gülüyor, bazıları da ağlıyor. Ürününü ilk biçtiren, paraya ihtiyacı olup da ürününü satan çiftçilerimizde büyük kayıplar var.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol