İpsala'da kediler yine zehirlenerek öldürüldü

İpsala'da son 1 haftada 3 kedi zehirlenerek öldürülürken, 1 kedi kayboldu, 1 kedi ise tedavi altına alındı.

İpsala'da kediler yine zehirlenerek öldürüldü

İpsala'da son 1 haftada 3 kedi zehirlenerek öldürülürken, 1 kedi kayboldu, 1 kedi ise tedavi altına alındı.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Ağustos 2020 Çarşamba 10:22
İpsala'da kediler yine zehirlenerek öldürüldü

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Aynı yerde Haziran ayından bu yana 29 kedinin zehirlenerek öldürülmesi endişe yarattı.

İpsala'nın Köprü mahallesinde 1 haftada evlerde beslenen ve sokaklarda yaşayan kediler zehirlenerek öldürüldü. İlçede 3 kedi zehirlenerek öldürülmüş halde bulunurken, 1 kedinin kayıp olduğu, zehirlenen 1 kedinin de veteriner kliniğinde tedavisinin sürdüğü bildirildi. Aynı mahallede Haziran ayından bu yana 29 kedinin zehirlenerek öldürülmesi endişe yarattı. Daha öncede çok sayıda kedinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada, bir kediye yapılan nekropside fare zehrinin tespit edildiği kaydedildi.

BU DAHA NEREYE KADAR DEVAM EDECEK?

İpsala'da sokak hayvanlarıyla ilgilenen hayvansever Hüseyin Bülbül, yaşananlardan dolayı üzüntü duyduklarını belirterek, "Akıl sağlığı yerinde olmayan, vicdanını kaybetmiş biriyle karşı karşıyayız. Haziran ayından bu yana 25 kedinin zehirlenerek öldürüldüğünü tespit ettik. Çöpe atılanlar, gömülenler var. Dün itibariyle yine 4 kedinin zehirlendiğini öğrendik. 3'ünü bulduk ancak 1'i kayıp. Bu sabah yine 1 kedinin zehirlendiğini öğrendik. Kediyi alıp, kliniğe getirdim. Müdahalesi yapıldı. Zehirlenme olduğu tespit edildi. İlk olaydan 2 aydan fazla zaman geçmesine rağmen bunu yapanlar bulunamadı. Bu daha nereye kadar devam edecek? Kaç hayvan ölecek? Bunu hayvana yapan yarın insanlara da yapacaktır. Şu malum hayvan hakları yasası hala meclisten geçemedi. Şikayetlerimiz, 'mala zarar verme' olarak işlem görüyor. Devletimizin suçluları bulacak imkan ve kabiliyeti var. İsteğimiz bu konuya biraz daha hassasiyet ve gayret. Biz gerekli şikayetlerde bulunduk. Ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadı" dedi.

Bülbül ayrıca havalı tüfekle de vurularak yaralanan ve öldürülen kediler olduğunu söyledi.

UMARIZ BİR AN ÖNCE BUNU ONA YAPAN KİŞİ BULUNUR, CEZASINI ÇEKER

Veteriner hekimi Yener Eker de, kedinin zehirlenme şikayetiyle kendilerine getirildiğini ifade ederek, "Durumu oldukça kötüydü. Zehirlenme olduğunu düşündük. Buna istinaden acil müdahalesini yaparak, müşahedeye aldık. Neyden zehirlendiğini bilmiyoruz. Hayati tehlikesi devam ediyor. İlk getirildiğine göre şu an daha iyi. Tedavisine devam edeceğiz. Umarız hayatta tutabiliriz. Umarız bir an önce bunu ona yapan kişi bulunur, cezasını çeker" diye konuştu.

HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİNDEN TEPKİ

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci de, yaşananları kınayarak, yapanların biran önce bulunarak adalete teslim edilmesini istediklerini ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol