mersin escort

İşçi-işveren uyuşmazlığında yeni dönem

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı (zorunlu) hale getirilen arabuluculuk, dün itibari ile uygulanmaya başlandı. 

İşçi-işveren uyuşmazlığında yeni dönem

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı (zorunlu) hale getirilen arabuluculuk, dün itibari ile uygulanmaya başlandı. 

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Ocak 2018 Çarşamba 09:38
223 Okunma
İşçi-işveren uyuşmazlığında yeni dönem

HABER MERKEZİ

Konu ile ilgili Arabulucu Avukat Aylin Arıkan şunları kaydetti:

“İşçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesine yönelik düzenlemeyi de içeren İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından artık söz konusu uyuşmazlıklar arabulucuya gitmeden mahkemeye taşınamayacak.

Uygulamayla işe iade davaları dahil olmak üzere bireysel iş uyuşmazlıklarında, alacak ya da tazminat taleplerinde, kıdem ve ihbar tazminatında, fazla mesai ücreti, kötü niyet tazminatı gibi konularda arabulucuya başvurulacak.

İşçi ve işveren, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Müracaatlar, 108 adliyede kurulan arabuluculuk bürolarına yapılacak. Başvurularda, yargı gideri, harç, tanık, bilirkişi ücreti gibi bir ödeme yapma zorunluluğu bulunmayacak.

ARABULUCULUK GÖRÜŞMELERİ 3 HAFTADA TAMAMLANACAK

Arabuluculuk görüşmeleri 3 hafta içerisinde tamamlanacak. Zorunlu durumlarda arabulucu tarafından bu süre en fazla bir hafta daha uzatılabilecek. Böylece, işçi-işveren uyuşmazlıklarında uzun yıllar süren mahkeme süreçleri sona erecek.

ANLAŞAMAMA HALİNDE İLK 2 SAATİ BAKANLIK ÖDEYECEK

Tarafların anlaşamaması durumunda ilk 2 saatlik arabuluculuk ücreti Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Anlaşma sağlanması halinde ise arabuluculuk hizmeti karşılığında anlaşılan miktarın yüzde 3'ü bir taraf, yüzde 3'ü de diğerince ödenecek. Ücretin tamamını anlaşma halinde taraflardan biri de karşılayabilecek.

GÖRÜŞMELER GİZLİ YAPILACAK

Arabuluculuk görüşmeleri gizli yapılacak, işçi ve işverenin kendi aralarında yaptığı anlaşma, sözleşme metninde gizli kalacak. Arabulucu da bu gizliliğe uyacak.

Görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa dava açılabilecek.

Taraflar anlaştığında arabulucu anlaşma metni hazırlayacak, anlaşılan hususlarla ilgili bir daha dava açılamayacak. Böylece sorun tamamen çözülecek.

ANLAŞMA SAĞLANAMAMASI HALİNDE TARAFLAR DAVA AÇABİLECEK

Görüşmeler sonrasında anlaşma sağlanamaması durumunda ise taraflar mahkemelere dava açabilecek.

ARABULUCULUKTA 2018 YILI ÜCRET TARİFESİ

Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 140 lira, takip eden her saat için 100 lira ödenecek.

Bu ücret ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 270, takip eden her saat için 210, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 330, takip eden her saat için 250, diğer tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 170, takip eden her saat için 130 lira olacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol