İşçimen: “Erikli’nin sahibi belli olmadı”

Saros Körfezi Turizm Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Mustafa İşçimen, EMİTT tanıtım çalışmalarıyla ilgili eleştirileri değerlendirdi.

İşçimen: “Erikli’nin sahibi belli olmadı”

Saros Körfezi Turizm Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Mustafa İşçimen, EMİTT tanıtım çalışmalarıyla ilgili eleştirileri değerlendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
23 Ocak 2019 Çarşamba 10:46
İşçimen: “Erikli’nin sahibi belli olmadı”

SONGÜL KONAR

“EMİTT ÇALIŞMALARINA HEYECANLA SARILDIK”

Dernek kurulduktan sonra EMİTT çalışmalarına heyecanla sarıldıklarını belirten İşçimen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmiş yıllarda bölgemiz 45 günlük bir sezon yaşıyordu. Bizim yaptığımız güzel bir tanıtımdı. En azından yaz döneminde bölgemize iyi bir katma değer gelsin diye biz dernek olarak kendi üyelerimizi veya oradaki esnafı da düşünerekten tanıttık. Biz bunun ticari bölümündeyiz. Bu işin altyapısında bizler yokuz, kurumlar veya yerel yönetimler var. Biz o dönemlerde EMİTT’i tanıtmaya gittiğimizde kendimizden emindik zaten. ‘Tanıtımı yaptığımızda altyapı yeterli olacak mı?’ dediğimizde kurumlar bize ‘siz işinize bakın, altyapı bizim işimiz’ dedi. Doğrusu budur, altyapı bizim işimiz değil zaten. Yıllardır o denge bir türlü sağlanamadı. Tanıtımlar çok iyi cevap aldı, karşılığında bölgede cevap verecek altyapıyı oluşturamadık.”

“BÖLGE KAZANDI BÖLGE ALTYAPI OLARAK KAYBETTİ”

İşçimen sözlerini şöyle sürdürdü: “Dernek olarak, 45 günlük bir sezondan 5 yıl içerisinde bölge 72 güne çıkabiliyor ise ve bu özellikle 2017-2018 sezonunda 90 güne çıkıyorsa bu sezon bölgenin katma değerinde olumlu bir katkı sağlamıştır diye düşünüyoruz. Karayollarının istatistiklerinde de vardır. Sadece Cuma akşamları Enez kavşağından ve Erikli kavşağından bölgesel olarak sapan araba sayısı 30 bin civarı. Gelen misafirlerde çıtanın düşük olmasının sebebi, mutlaka orada herkesin hatası var. Bölge genel anlamda kazandı ancak altyapı olarak kaybetti. Bu durumu bir türlü dengeleyemedik. Önemli olan bölgeye katma değer katmaktı. Orada oteller yenilenmeye başlandı, herkes kendini yeniliklere açmaya, yatırımlar yapmaya başladı ve bunun karşılıklarını da aldılar.”

“KURUMLAR KENDİLERİNE ÖZELEŞTİRİ YAPMAK ZORUNDA”

Bölgeye çok güzel şeylerin yapıldığını fakat yeterli olmadığını belirten İşçimen, “Enez’den Sazlıdere’ye kadar, 1 Mayıs ile 1 Ekim arası günü birlikte olsa sadece giren kişi sayısı 1 milyon 700 bin kişiyi buluyor. Bu altyapıda neden destek olamadık diye kurumlar kendilerine özeleştiri yapmak zorundalar. Bunu yanında çok güzel şeyler de yapıldı ama yeterli olmadı. Hızlı büyümeye başladık, basamak basamak çıkamadık insanlar bir anda atlayarak gelmeye başladı. Buna Erikli’de süren bir şeyde etkili oldu, Erikli’nin sahibi belli olmadı, kooperatif mi, belediye mi, il özel idare mi? Bazı şeyleri belediye bazı şeyleri kooperatif yapamadı, birbirlerine top atmalar başladı. Örneğin Edirne valiliği zamanında bölgeye bir türlü sahip çıkmadı. Bölge hızlı gelişime açıktı, bunu hep beraber yaşadık zaten,” dedi.

“KEŞAN’I KİM KAZANIRSA KAZANSIN MUTLAKA SAHİLLERE ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDA”

Trakya Kalkınma Ajansı ile iyi birliktelik kurduklarını söyleyen İşçimen sözlerine şöyle devam etti: “Bölge olarak Trakya Kalkınma Ajansı ile iyi bir birlikteliğimiz oldu. EMİTT’te bölgenin yine tanıtımını yapacağız. Bu sene çıtanın biraz daha yükseleceğine inanıyoruz. Biliyorsunuz turiste güneyde yüzde 20 yerli turist kotası konuldu, bu kotanın yüzde 75’i erken rezervasyon ile doldu. Tatil yapacak olan orta ve üst sınıf, İzmir’den başlayarak Çanakkale’ye ve Edremit’i tercih etmeye başladı, zamanla yukarı da kayacak. Bu yıl turizmde bir patlama yaşanacağına inanıyorum. Ekonomi kötü de olsa tatil zihniyeti oluştu insanlarda. Keşan’ı kim kazanırsa kazansın mutlaka ilk olarak sahillere çözüm bulmak zorunda. Sahillerden gelecek para Keşan’ın kış aylarında iki üç ayını kurtarıyor. Özellikle su, altyapı, trafik ve kanalizasyon sorunu bölgenin en büyük sorunları. Biz turizmciyiz hiçbir zaman reklam ve tanıtımdan vazgeçmeyiz.”

“EV SAHİPLERİ İŞİN KAZANÇ BÖLÜMÜNÜ HİÇ KONUŞMUYORLAR”

Evlerini kiraya veren vatandaşın yine de bu durumu eleştirdiklerini belirten İşçimen sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ev sahipleri bizden daha rahat para kazanıyor, yine de hep eleştiriyorlar, işin kazanç bölümünü hiç konuşmuyorlar. Ev sahibi ben evimi kiraya vermiyorum demeli, ben bu kesimi burada istemiyorum demeli. O kesim geldiğinde 200 TL değil 400 TL’ye evini kiraya veriyor. Son iki yıldır orada festivaller oluyor, iki düşünce var, çok güzel oldu diyende var çok kötü oldu diyende var. Esnaf açısından bakarsak; kazanç tüm esnafa yayılıyor, orda bir esnafın para kazandığını söyleyemezsin, söyleyen varsa da kendinde hata vardır. Esnaf önce kendi eleştirisini kendi yapmalı. Orda bazı sıkıntılar oluşuyor, altyapı yetersizliği festivallerde daha çok ön plana çıkıyor. Yeni yönetim 1 Mart’tan sonra her şeyi düşünmeli. Bu rock festivalleri Erikli’nin uluslararası arenaya ulaşmasını sağladı. Hangi yerel yönetim olursa olsun bundan sonra festival alanı yaratılmalı, altyapısal olarak da düzenlenmeli, sadece müzikle kalmamalı örneğin Mecidiye’nin kavunu meşhur, kavun festivali de ilave edilmeli. O köy o dönem kavuna teşvik edilmeli. Biraz daha festival havasına sokulmalı. Hem kültür hem müzik hem görsel olarak hareketlendirmeliyiz. Yapılacak çok şey var ama zincirler var. Zincirleri kırmalıyız üst yönetim ve alt yönetim birlikte hareket etmeli, kimse kimseye küsmemeli. Amaç Keşan, ekonomi, birliktelik ve turizm olmalı.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol