İŞKUR’dan işe alınacakları kim belirliyor? CHP’li Akyıldız’ın listeden adı neden silindi?

İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) TYP (Toplum Yararına Proje) kapsamında işe başvuran ve asil listeden işe başlayacağını İŞKUR’dan öğrenen Canan Akyıldız adlı kadın işçinin, adının listeden çıkarıldığı iddia edildi.

İŞKUR’dan işe alınacakları kim belirliyor? CHP’li Akyıldız’ın listeden adı neden silindi?

İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) TYP (Toplum Yararına Proje) kapsamında işe başvuran ve asil listeden işe başlayacağını İŞKUR’dan öğrenen Canan Akyıldız adlı kadın işçinin, adının listeden çıkarıldığı iddia edildi.

16 Temmuz 2018 Pazartesi 23:40
İŞKUR’dan işe alınacakları kim belirliyor?  CHP’li Akyıldız’ın listeden adı neden silindi?

BÜLENT SAYLAM

3 ay önce iş için başvuran Akyıldız, İŞKUR TYP’den 25 Haziran 2018 tarihinde asil olarak işe alındığını öğrendi. 13 Temmuz 2018 Cuma günü işe giriş için gerekli evrakların hazırlanması söylenen Akyıldız,16 Temmuz 2018 Pazartesi günü işe gireceği Yeni Keşan Devlet Hastanesine geldiğinde adının listeden çıkarıldığı bilgisini aldı. 

Listeden adının çıkarıldığını öğrenen Akyıldız, İŞKUR ve Kaymakamlığa konuyla ilgili bilgi almak için başvurdu. Akyıldız, işe girmesinde bir sakınca olmadığı asillerden işe başlayacağı yönünde cevap alırken listeden adını kimlerin ve neden çıkardığını sordu.

LİSTE DIŞI OLMA SEBEBİ CHP ÜYELİĞİ Mİ?

Öte yandan İŞKUR’dan işe başvuran Akyıldız’ın CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) üyeliğinin olması nedeniyle gelen baskılar sonucu AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık’ın listeye müdahale ettiği iddia edildi. İŞKUR’la belirlenen isimlere AK Parti Yönetimlerinin mi karar verdiği merak konusu olurken konuyla ilgili olarak yetkililerin açıklama yapması bekleniyor.

Canan Akyıldız’ın İŞKUR (İş ve İşçi Bulma Kurumu) TYP (Toplum Yararına Proje) kapsamında işe başvurduğu ve asil listeden işe başlayacağını İŞKUR’dan öğrendiği ve daha sonra da adının listeden çıkarıldığı İŞKUR TYP’ye kimler işe başvurabiliyor, hangi şartlar isteniyor ve işçiler hangi yöntemlerle seçiliyor, ne kadar maaş alıyor, hangi kurumlara işçi seçiliyor, ne kadar süre için seçiliyorlar? Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırma şöyle:

İŞKUR TYP NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak.

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Asgari ücret
Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
Ağaçlandırma
Park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı
Erozyon engelleme çalışmaları

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’DE HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

TYP’de haftalık çalışma süresi en fazla kırk beş saattir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz. Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

İŞKUR’dan işe alınacakları kim belirliyor?  CHP’li Akyıldız’ın listeden adı neden silindi?

İŞKUR’dan işe alınacakları kim belirliyor?  CHP’li Akyıldız’ın listeden adı neden silindi?

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol